Władze Finlandii oświadczyły, że ​​nie podzielają stanowiska Turcji, że Ludowe Jednostki Obrony (YPG) zorganizowane przez Kurdów w Syrii są częścią organizacji terrorystycznej.

W wywiadzie udzielonym we wtorek niemieckiej gazecie “Tagesspiegel” fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto skarżył się, że „Ankara chce rozszerzyć metkę terroryzmu także na inne grupy” poza Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest określana jako organizacja terrorystyczna przez Unią Europejską i Stany Zjednoczone, przytoczył portal Middle East Monitor. Tym samym szef fińskiej dyplomacji odciął się od założeń Ankary, których akceptację Turcy czynili warunkiem zgody ich kraju na przyjęcie Finlandii do NATO.

YPG zostały założone przez Partię Zjednoczonej Demokratycznego (PYD) Kurdów w Syrii, wkrótce po wybuchu gwałtownego konfliktu zbrojnego w tym państwie. Kurdowie byli w nim trzecią stroną między władzami a arabskimi ugrupowaniami antyrządowymi. Przy pomocy YPG partia Kurdów zdołała oprzeć się przeciwnikom, z których najgroźniejszym było tzw. “Państwo Islamskie” i ustanowić na obaszarach północno-wschodniej Syrii własne, praktycznie niezależne parapaństwo, obejmujące nawet ziemie zamieszkane przez ludność arabską.

PYD i YPG podzielają ideologię Partii Pracujących Kurdystanu od lat 80 XX w. prowadzącej rebelię przeciwko władzom Turcji. Część komentatorów i Ankara twierdzą, że organizacje te są ze sobą powiązane. Tymczasem szef fińskiej dyplomacji powiedział  – „Nie podzielamy poglądu, że YPG jest organizacją terrorystyczną, jak twierdzi Turcja”.

Gdy po inwazji Rosji na Ukrainę, Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do NATO kwestia kurdyjska nabrała znaczenia. Turcja jako członek organizacji miesiącami utrzymywała weto wobec przyjęcia dwóch państw z powodu pobłażliwej, jej zdaniem polityki Helsinek i Sztokholmu wobec Kurdów. Turcy twierdzili, że północne kraje praktycznie tolerują funkcjonowanie w nich siatek “terrorystycznych” zakorzenionych w kurdyjskich diasporach.

W czerwcu zeszłego roku Finlandia i Szwecja zdecydowały się na zawarcie z Turcja specjalnego porozumienia, w którym zadeklarowały, w ogólnych sformułowaniach, uwzględnienie tureckich ocen. Oba państwa miały uchwalić i egzekwować nowe, dokładniejsze przepisy antyterrorystyczne, ekstradycję osób objętych przez te przepisy oraz znieść embarga na sprzedaż broni Turcji. Skutkiem było uchylenie tureckiego weta wobec Finlandii, która 4 kwietnia bieżącego roku stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Turcy utrzymali natomiast zamknięte drzwi dla Szwedów.

Haavisto przyznał, że jego kraj zdecydował się na zniesienie embarga na sprzedaż broni Turkom, jednocześnie podkreślając – „decydujemy, jaką broń dostarczamy. To samo dotyczy ekstradycji. Współpracujemy z Turcją, ale zgodnie z rządami prawa decydujemy, kogo deportujemy”.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply