Niedzielne wybory parlamentarne w Estonii wygrała liberalna Estońska Partia Reform (ER) uzyskując 28,8 proc. głosów. – podała Polska Agencja Prasowa powołując się na Państwowe Biuro Wyborcze Estonii. Na prorosyjską socjaldemokratyczną Estońską Partię Centrum (EKK) zagłosowało 23 proc. wyborców. Z największego wzrostu poparcia może cieszyć się Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (EKRE), które uzyskała ponad dwukrotnie lepszy wynik (17,8 proc.) niż w poprzednich wyborach.

Według PAP uzyskany wynik wyborczy daje prounijnej i pronatowskiej Estońskiej Partii Reform 33 mandaty w 101-osobowym parlamencie – Riigikogu. Jest to o 3 mandaty więcej niż ER uzyskała w 2015 roku. EKK straci jeden mandat i będzie miała 26 przedstawicieli w Riigikogu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na trzecią siłę w parlamencie wyrosła EKRE, która będzie miała 19 deputowanych – aż o 12 więcej niż w poprzedniej kadencji. PAP nazywa tę partię skrajnie prawicową. Ugrupowanie to jest także określane jako nacjonalistyczne, antyemigranckie i eurosceptyczne.

Według PAP w Riigikogu prawdopodobnie znajdą się dotychczasowi koalicjanci rządzącej EKK – Partia Socjaldemokratyczna (SDE), która będzie miała 10 deputowanych (o 5 mniej niż poprzednio) oraz konserwatywno-liberalna Pro Patria (Isamaa) z 12 mandatami (mniej o 2 mandaty). Słaby wynik wyborczy obu partii spowoduje, że zadanie sformowania gabinetu przypadnie teraz najpewniej liderce ER Kaji Kallas. Wykluczyła ona przy tym możliwość tworzenia koalicji z EKRE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prorosyjska partia wygrała wybory parlamentarne w Mołdawii

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz