Estonia deportuje 12 Ukraińców za łamanie kwarantanny

Estońska prokuratura podjęła decyzję o deportowaniu 12 ukraińskich pracowników sezonowych, którym zarzucono łamanie zasad kwarantanny. Ich estońscy pracodawcy zapowiedzieli odwołanie się do sądu.

Jak pisaliśmy na początku sierpnia, wspólna kontrola estońskiego Departamentu Zdrowia oraz Departamentu Policji i Straży Granicznej wykazała, że ukraińscy pracownicy sezonowi, którzy 21 lipca przylecieli do Estonii specjalnym czarterem, 46 razy naruszyli zasady samoizolacji. Estońskie służby nabrały uzasadnionych podejrzeń, że 17 Ukraińców pracowało, zamiast przechodzić 14-dniową kwarantannę w swoich kwaterach.

Do tej pory wydano nakaz deportacji 12 Ukraińców oskarżonych o łamanie wymogów kwarantanny. Mają oni opuścić Estonię do północy w piątek.

Z decyzją tą nie zgadzają się ich pracodawcy, którzy zapowiedzieli odwołanie do sądu. Rolnicy twierdzą, że Ukraińcy nie pracowali, lecz sprzątali swoje pomieszczenia mieszkalne, które znajdowały się pod jednym dachem z głównym budynkiem gospodarczym.

Ministerstwo Zdrowia Estonii uznało jednak, że Ukraińcy pracowali. „W tym konkretnym przypadku inspektorzy ustalili, że ludzie nie przebywali w swoich kwaterach i byli wysyłani do pracy przedwcześnie” – powiedział Simmo Saar, rzecznik estońskiego Departamentu Zdrowia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 170 ukraińskich pracowników, którzy przybyli 21 lipca do Estonii specjalnym lotem wyczarterowanym przez izbę handlowo-rolniczą, zostało przebadanych na lotnisku w Tallinie na obecność koronawirusa. Trzech z nich okazało się zarażonych. Ukraińców skierowano na 14-dniową kwarantannę, po której mieli przejść kolejny test. Za przeprowadzenie testów byli odpowiedzialni są pracodawcy, którzy zaprosili pracowników. Pokrywają oni 100 proc. kosztów testów.

Ukraińcy łamiący estońskie regulacje przeciwepidemiczne mogą także zostać ukarani grzywną do 9,6 tys. euro.

Kresy.pl / ERR
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz