Dwa uszkodzone tankowce zaatakowane w czwartek na wodach Zatoki Omańskiej dotarły w niedzielę do wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – podała agencja AFP.

O losie japońskiej jednostki Kokuka-Courageous poinformowała singapurska firma BSM Ship Management, armator uszkodzonego tankowca. Jak podano, statek ten „bezpiecznie dotarł do wyznaczonego miejsca kotwiczenia” a jego załoga jest „bezpieczna i zdrowa”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Drugi statek, norweski Front Altair, na którym wcześniej ugaszono pożar, został bezpiecznie odholowany w kierunku obszaru położonego u wybrzeży portu Fudżajra we wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Pierwsze kontrole są w toku i nie zidentyfikowano żadnych zarzewi ognia po pożarze” – oświadczył w niedzielę właściciel norweskiego tankowca. Wszyscy członkowie załogi Front Altair są w Dubaju.

Przypomnijmy, że w czwartek w Zatoce Omańskiej w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz doszło do ataków na dwa tankowce – norweski Front Altair i japoński Kokuka Courageous. W mediach pojawiły się doniesienia, że statki zostały zaatakowane torpedami bądź przy pomocy min morskich. Z obu jednostek ewakuowano załogi i pozostawiono je dryfujące na tym akwenie.

Amerykańskie oraz saudyjskie władze oskarżyły Iran o to, że stał za przeprowadzonymi atakami. W odpowiedzi doradca przewodniczącego irańskiego parlamentu do spraw międzynarodowych Hosejn Amir-Abdollahian napisał na Twitterze, że sabotaż w Zatoce Omańskiej mogli być zaangażowani Izraelczycy.

Iran wielokrotnie ostrzegał w przeszłości, że w odpowiedzi na amerykańskie sankcje może zablokować cieśninę Ormuz, przez którą przechodzi 2/3 eksportu ropy z Bliskiego Wschodu.

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz