Sprawa zamachów bombowych z Ankarze w 2015 roku znalazła swój finał w sądzie.

Sąd w Ankarze skazał 9 bojowników Państwa Islamskiego na 101-krotne dożywocie za udział w dwóch zamachach samobójczych w 2015 r., w wyniku których zginęło 103 ludzi. – poinformowała w piątek agencja dpa powołując się na turecką państwową agencję Anadolu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak twierdzi dpa, każdy z dziewięciu skazanych usłyszał także wyrok 10 557 lat więzienia za próbę obalenia konstytucji oraz morderstwa i usiłowania zabójstwa.

Atak w stolicy Turcji 10. października 2015 roku był jednym z najbardziej krwawych we współczesnej historii kraju. Dwie eksplozje przed dworcem kolejowym zabiły ponad 100 osób w czasie, gdy odbywał się tam protest Kurdów przeciwko wznowieniu walk pomiędzy siłami rządowymi a kurdyjskimi bojownikami. Zamachy, które miały miejsce przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 1. listopada, wywołały napięcia między Ankarą a mniejszością kurdyjską w Turcji.

Turcja obwiniła Państwo Islamskie o przeprowadzenie zamachów. Jednakże samo ISIS nigdy nie wzięło odpowiedzialności za atak. Kilka dni po zamachach prokuratura w Ankarze poinformowała, że ​​zostały one zaplanowane przez komórkę w Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji, na rozkaz Państwa Islamskiego w Syrii.

Jak pisze dpa tylko 10 z 36 podejrzanych w tej sprawie znajduje się obecnie w areszcie. Dziesiąta skazana dzisiaj osoba otrzymała wyrok 18 lat więzienia za pełnienie funkcji dowódczej w organizacji terrorystycznej. Sąd zgodził się, by śledztwo wobec tej osoby rozszerzono w kierunku podejrzenia morderstwa.

35 podejrzanych w tej sprawie jest obywatelami tureckimi. Jedna osoba pochodzi z Kazachstanu. Według prokuratury 16 innych podejrzanych wciąż przebywa na wolności – prawdopodobnie w Syrii. W osobnym procesie 9 z nich skazano już zaocznie na kary więzienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Turcja: próba zamachu stanu opanowana [+FOTO]

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz