Siły Stanów Zjednoczonych brały bezpośredni udział w obronie Izraela przez nocnym odwetem ze strony Iranu. Sami Amerykanie zestrzelili kilkadziesiąt irańskich dronów.

Według dwóch anonimowych amerykańskich urzędników siły amerykańskie przechwyciły ponad 70 dronów samobójczych i co najmniej trzy rakiety balistyczne wystrzelone w nocy przez Irańczyków w kierunku Izraela, podała CNN. Jeden z urzędników powiedział, że rakiety balistyczne zostały przechwycone przez okręty wojenne USA we wschodniej części Morza Śródziemnego. Według wyższego urzędnika administracji Iran wystrzelił w sumie ponad 100 pocisków balistycznych.

Było to możliwe ponieważ Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych dyslokowała na wschodnią cześć Morza Śródziemnego dwa niszczyciele, oba są niszczycielami rakietowymi zdolnymi do przechwytywania wystrzeliwanych rakiet i dronów. Amerykańskie myśliwce również wzięły udział w zwalczaniu środków ataku Iranu, powiedział CNN inny anonimowy amerykański urzędnik.

Jednak w obronie Izraela uczestniczyło aktywnie także jedno z państw arabskich. “The Jerusalem Post” potwierdza, żę samoloty sił powietrznych Jordanii brały udział w zestrzeliwaniu irańskich dronów. Łącznie Jordańczycy zestrzeliły “kilkadziesiąt” irańskich dronów, jak podała agencja informacyjna Reutera powołując się na dwa anonimowe źródła z kręgu służb bezpieczeństwa w regione, nie podając, o instytucje jakiego regionalnego państwa chodzi.

Jordania, który sąsiaduje od wschodu z terytorium Palestyny, jest historycznym wrogiem Izraela, który zastępnie, jako jedno z niewielu państw arabskich, doszło nawiązania z relacji z Tel Awiwem poprzez podpisanie traktatu pokojowego w 1994 r. “The Jerusalem Post” opisując siły powietrzne Jordanii zatytułował swój artykuł “od wrogów do sojuszników”.

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w stronę Izraela około 200 jednostek amunicji krążącej (dronów) oraz około 100 pocisków balistycznych. Izraelczycy twierdzą, że byli w stanie, wraz z sojusznikami, zestrzelić 99 proc. z nich. Izraelczyków wspierali także Brytyjczycy i Francuzi.

Atak Iranu jest odwetem za uderzenie Izraelczyków w irański konsulat w stolicy Syrii. W ostrzale zginął dowódca Sił Specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał brygady Mohammad Reza Zahedi i jego zastępca Mohammad Hadi Hadżi Rahimi. Zahedi to ważny funkcjonariusz Korpusu. Był dowódcą jego sił powietrznych, lądowych, potem odpowiadał z ramienia jego sił specjalnych za kluczowy dla Teheranu Liban. To prawdopodobnie najwyższy stopniem oficer Korpusu zabity od czasu amerykańskiego zamachu na dowódcę Sił Specjalnych gen. Ghasema Solejmaniego w styczniu 2020 r.

edition.cnn.com/jpost.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply