Po kolejnej rundzie rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych odbywanej w formacie telekonferencji strony ustaliły, że spotkają się w Turcji.

Dawyd Arachamija, szef frakcji parlamentarnej “Sługi Narodu” i członek ukraińskiej delegacji na rozmowy pokojowe z Rosją, poinformował w niedzielę, że następna runda rozmów odbędzie się w dniach 28-30 marca w Turcji.

“Dzisiaj podczas kolejnej rundy rozmów w formacie wideo podjęto decyzję o przeprowadzeniu następnej żywej rundy przez obie delegacje w Turcji 28-30 marca” – napisał Arachamija na swoim oficjalnym profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Ukraiński polityk nie podał żadnych dalszych szczegółów odnośnie planowanego spotkania. Zapowiedział jedynie, że zrobi to później.

Portal Ukraińska Prawda podał, powołując się na swoje źródła, że wciąż trwają ustalenia odnośnie konkretnego miejsca spotkania.

Tymczasem według strony rosyjskiej kolejna runda rozmów odbędzie się w dniach 29-30 marca. Poinformował o tym w niedzielę w serwisie Telegram przewodniczący rosyjskiej delegacji Władimir Miedinski. Rosyjski urzędnik potwierdził, że delegacje spotkają się osobiście. Miedinski nie wskazał miejsca spotkania.

Pierwsza runda negocjacji pokojowych między przedstawicielami Rosji i Ukrainy odbyła się 28 lutego br. w obwodzie homelskim na Białorusi. Druga – 3 marca w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, a trzecia – 7 marca w obwodzie brzeskim na Białorusi. Od 14 marca rozmowy odbywają się codziennie w formacie wideokonferencji. Do tej pory stronom udało się uzgodnić jedynie organizację korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej.

10 marca ukraińskie media opublikowały listę sześciu żądań, jakie Rosja miała przedstawić Ukrainie jako warunek zakończenia wojny. Jak pisaliśmy, dotyczą one m.in. wyrzeczenia się przez Ukrainę członkostwa w NATO i oficjalnego ogłoszenia statusu neutralnego. Moskwa żądała też ustanowienia języka rosyjskiego drugim językiem urzędowym na Ukrainie, uznania aneksji Krymu i niepodległości separatystycznych republik w Donbasie, a także zakazu działalności ukraińskich „ultranacjonalistów” i „neonazistów” oraz „gloryfikowania nazistów”. Takie postanowienia miałyby znaleźć się w ukraińskiej konstytucji. Ostatni warunek to „demilitaryzacja Ukrainy”, co miałoby oznaczać, iż Ukraina miałaby całkowicie odrzucić możliwość posiadania broni ofensywnej.

Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy oświadczył 11 marca, że Ukraina jest otwarta na uznanie swojego neutralnego, pozablokowego statusu, ale oczekuje za to twardych gwarancji bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: DGP: Polska jednym z gwarantów ewentualnego porozumienia Rosja-Ukraina

Kresy.pl / pravda.com.ua / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply