W katastrofie w Syrii zginęło dwóch pilotów, ranny został technik pokładowy.

Śmigłowiec Mi-24 rosyjskich sił zbrojnych rozbił się w niedzielę w Syrii. Jak podało w środę rosyjskie ministerstwo obrony, powodem katastrofy była usterka techniczna podczas lotu powrotnego do bazy w Hamie. Wykluczono, by maszyna została zestrzelona.

Przy wykonywaniu twardego lądowania 15 km od lotniska docelowego zginęli obaj piloci. Technik pokładowy odniósł obrażenia i został natychmiast ewakuowany przez zespół poszukiwawczo-ratunkowy na lotnisko Hmejmim, gdzie udzielono mu koniecznej pomocy medycznej. – zakomunikowało rosyjskie ministerstwo obrony dodając, że helikopter nie został ostrzelany.

Jak podaje agencja TASS, był to siódmy wypadek lotniczy rosyjskiej maszyny wojskowej w 2017 roku, o którym wiadomo. W trzech z nich zginęło w sumie 7 żołnierzy. W kwietniu podczas lądowania na lotnisku w obwodzie murmańskim przewrócił się MIG-29K, pilotowi nic się nie stało, samolot uległ nieznacznym uszkodzeniom. Także w kwietniu w Buriacji spadł MiG-31 Floty Pacyficznej, piloci zdołali się katapultować. W maju podczas twardego lądowania w obwodzie saratowskim został uszkodzony i zapalił się transportowy An-26; zginął jeden z pasażerów samolotu, cztery inne osoby zostały ranne. 12. września bombowiec Tu-22M3 wypadł poza pas startowy na lotnisku obwodzie irkuckim – efektem było jedynie uszkodzenie maszyny. Cztery dni później pod Woroneżem rozbił się samolot treningowy Jak-130. Załoga zdołała bezpiecznie się katapultować. 10. października w bazie Hmejmim w Syrii bombowiec Su-24M podczas startu wyjechał poza pas startowy i rozbił się, zginęła dwuosobowa załoga samolotu.

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku Rosja ogłosiła, że wycofuje swoje wojska z Syrii. Zapowiedziano jednak, że Rosja w dalszym ciągu będzie utrzymywać tam swoje dwie bazy wojskowe, centrum monitorowania zawieszenia broni, a dodatkowo także „pewną liczbę struktur niezbędnych do utrzymania obecnej sytuacji”.

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply