Strefa Gazy: Palestyńczycy i Izrael zawarli zawieszenie broni

Przywódcy Palestyńczyków ze Strefy Gazy uzgodnili z Izraelem rozejm kończący najbardziej intensywną wymianę ognia pomiędzy stronami od 2014 roku. – pisze francuska agencja informacyjna AFP powołując się na nieoficjalne doniesienia swoich źródeł.

Od soboty Hamas i jego sprzymierzeńcy wystrzelili ze Strefy Gazy w kierunku Izraela kilkaset rakiet. Izraelska armia odpowiedziała zmasowanymi nalotami na cele Hamasu oraz Islamskiego Dżihadu. Jedna z palestyńskich rakiet trafiła w przedszkole, przy czym nie było ofiar, ponieważ budynek był pusty. Wymiana ciosów doprowadziła do śmierci co najmniej 23 Palestyńczyków, w tym co najmniej 9 bojowników oraz 4 osób cywilnych w Izraelu. Była to największa eskalacja przemocy między Palestyńczykami z Gazy oraz Izraelem od 2014 roku.

Według AFP Hamas żąda od Izraela złagodzenia blokady Strefy Gazy, co było uzgodnione w ramach poprzedniego zawieszenia broni, zawartego przed wyborami parlamentarnymi w Iraelu.

Według nieoficjalnych informacji w zawarciu dzisiejszego rozejmu pośredniczył Egipt. Żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła zawarcia zawieszenia broni, lecz korespondent AFP w Gazie doniósł, że od domniemanej godziny rozejmu (4.30 czasu lokalnego) na strefę nie było żadnego izraelskiego nalotu. Nieoficjalnie rozejm potwierdzili przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dzihadu oraz Egiptu. Izrael ponownie miał obiecać, że złagodzi blokadę palestyńskiej enklawy.

Francuska agencja sugeruje, że Izraelowi mogło zależeć na szybkim zawarciu rozejmu w związku z Dniem Niepodległości Izraela przypadającym w tym tygodniu oraz nadchodzącym finałem konkursu piosenki Eurowizji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelczycy zamienią Strefę Gazy w ogrodzone getto

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz