Jair Lapid, izraelski polityk, który w styczniu rozpoczął kampanię zniesławiania Polski, opowiada się za zerwaniem rozmów z przedstawicielami naszego państwa.

Lider opozycyjnej partii izraelskiej Jest Przyszłość (Jesz Atid), Jari Lapid wezwał władze Izraela do „natychmiastowego zaprzestania negocjacji z Polską oraz odwołania izraelskiego ambasadora” – portal Interia przytacza relację gazety „Jerusalem Post”.

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia Lapida miała być pozew polskiej organizacji Reduta Dobrego Imienia przeciw argentyńskiemu dziennikowi Pagina12, która pisząc o mordach na Żydach w Jedwabnem zilustrowała artykuł zdjęciami żołnierzy wyklętych. „Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm” – RDI uzasadniała swój pozew. Tymczasem izraelski polityk uznał, że „argentyńska gazeta stała się pierwszym celem kontrowersyjnego nowego ustawodawstwa”, uchwalonego przez polski Sejm, które Lapid ostro krytykuje.

Sam „Jerusalem Post” również odnosi się krytycznie do ruchu polskiej organizacji pozarządowej twierdząc, iż „w poniedziałek polski ambasador w Izraelu Jacek Chodorowicz powiedział komisji Knesetu, że nowe prawo nie będzie egzekwowane w najbliższej przyszłości”. Z Izraelczykami rozmawiał w tym tygodniu nie tylko ambasador ale też specjalne delegacja z Polski, z wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim na czele, by rozpocząć z władzami Izraela „dialog prawno-historyczny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze w czasie jej procedowania przez polski parlament, wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

interia.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  lp :

  Popieram tego Żyda – przerwać rozmowy, wydalić ambasadorę Azari i odwołać naszych dyplomatów z Izraela. Zakazać pielgrzymek młodzi żydowskiej do Polski pod obstawą agentów Mosadu z bronią – to jest rzecz niesłychana na świcie aby obce służby jawnie panoszyły się w niepodległym(?) kraju. Jeżeli będą chcieli przyjechać do Polski to dać im takie same prawa jak Polakom pielgrzymującym do Ziemi Świętej. Wszelkie przepisy dotyczące relacji z Żydami i państwem Izrael oprzeć literalnie na zasadzie wzajemności.

 2. Avatar
  donald :

  Mozna sie z tym zgodzic lub nie. Arabski serwis podal ze Izrael dokonal prawie trzy tysiace przestepstw przeciwko Palestynczykom na zachodnim brzegu. Ponizej w jezyku angielskim pelna wersja.
  Byc moze kiedy Izraelczycy nazywaja nas faszystami a rzad Polski rzadem faszystowskim to powinnismy zaczac sie zastanawiac kto ma blizej do faszystow-my, czy tez ci ktorzy nas, polski rzad etc o ten faszyzm oskarzaja.

  Izraelskie sluzby zamiescily w „Guardian” artykul o tym jak Polscy faszysci prowadzili rekrutacje w Wielkiej brytanii ochotnikow do ukrainskiego batalionu Azow….takie artykuly gazeta „Guardian” nie publikuje sama od siebie ale na „prosbe”. Z jednej strony jest niby uciszanie konfliktu po stronie Izraelskiej z drugiej zas strony Izrael zaczyna kampanie nazywania nas faszystami.

  2,984 crimes committed by Israeli forces within one month (West Bank)
  By Robert Inlakesh – 04/03/20180

  DAMASCUS, SYRIA (6:30 A.M)- Israeli occupation forces reportedly committed approximately 2,984 crimes in the West Bank, last month (February).

  This statistic was used by the West-Bank wing of Hamas, accusing Israeli forces of violating international law.

  Hamas released the statistic as an overal crime record for the month, the crimes included; Palestinians killed, Palestinians wounded, home demolitions, raids/break ins of villages/homes, arrests/detention of the innocent and others, all were amongst the statistics gathered.

  All these violations of international law, carried out against Palestinians, were reportedly used in statements (By Hamas), to point out the severity of the problems faced by Palestinians living in the West Bank.