Według MSZ Syrii ewakuacja była dowodem na zaangażowanie Izraela w konflikt syryjski.

Syryjskie władze skrytykowały w poniedziałek przeprowadzoną przez Izrael operację ewakuacji z Syrii członków tzw. „Białych Hełmów” i ich rodzin. Działania Izraela nazwano „przestępczą operacją, która pokazała prawdziwą naturę” tzw. Białych Hełmów. – podała syryjska państwowa agencja SANA.

„Białe Hełmy” to organizacja, której formalna nazwa to Syryjska Obrona Cywilna. Uczestniczyli w niej ochotnicy z terenów Syrii znajdujących się pod kontrolą antyrządowych ugrupowań zbrojnych, przede wszystkim w Aleppo przed jego zajęciem przez wojska rządowe i prowincji Idlib. Część z nich była szkolona w Turcji. „Białe Hełmy” miały za zadanie udzielać pomocy cywilnym ofiarom walk. Rząd Syrii twierdzi jednak, że byli oni powiązani z organizacjami antyrządowych bojowników, w tym dżiahadystycznym Tahrir asz-Szam. Syryjski rząd prezentował nagrania na których „Białe Hełmy” występują z bronią a także oskarżał ich o fabrykowanie scen z rzekomymi cywilnymi ofiarami ataków wojsk rządowych.

W niedzielę rzecznik izraelskiej dyplomacji napisał na Twitterze, że „na prośbę USA, Kanady i państw europejskich, Izrael zrealizował humanitarne przedsięwzięcie ratowania członków syryjskiej organizacji cywilnej („Białe Hełmy”) i ich rodzin. Zostali oni ewakuowani ze strefy działań wojennych w południowej Syrii do sąsiedniego państwa”. Ewakuacja miała związek z sukcesami armii rządowej w ofensywie przeciw antyrządowym ugrupowaniom zbrojnym.

Jak donosi SANA, zdaniem syryjskiego ministerstwa spraw zagranicznych „Izrael zawsze kłamał mówiąc, że nie ma nic wspólnego z wojną w Syrii”, czego dowodem ma być operacja ewakuacji setek członków tzw. Białych Hełmów we współpracy z USA, Wielką Brytanią, Jordanią, Niemcami i Kanadą. Według Damaszku umożliwiono także ucieczkę z Syrii członkom „innych zbrojnych organizacji terrorystycznych”. Według syryjskich władz operacja odsłoniła „wsparcie dostarczane przez te państwa grupom terrorystycznym w ich agresji przeciw Syryjczykom”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael ponownie ostrzelał cele w Syrii – twierdzi, że to odpowiedź na atak Iranu

Kresy.pl / SANA
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz