Izraelscy dyplomaci w przedstawicielstwach Izraela na całym świecie wrócą do pracy. Otwarta zostanie również ambasada Izraela w Warszawie.

Komunikat o przerwaniu strajku ukazał się w czwartek na profilach izraelskich placówek w mediach społecznościowych. „Nasza Ambasada, wraz ze wszystkimi izraelskimi placówkami dyplomatycznymi, powraca do pracy” – napisano na profilu ambasady Izraela w Warszawie. Jak dodano, wciąż trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów Izraela. Placówka w Warszawie wróci do pracy w poniedziałek.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Nieco więcej ujawniła ambasada Izraela w Kijowie, pisząc, że „nasza walka jeszcze się nie zakończyła, została jedynie wstrzymana postanowieniem sądu”. Kijowska placówka będzie czynna już od piątku.

Jak pisaliśmy, powodem strajku jest konflikt pomiędzy izraelską dyplomacją a resortem finansów, który chce nałożyć podatek na koszty reprezentacyjne dyplomatów, na które nie ma rachunków, faktur lub pokwitowań. Izraelscy dyplomaci, a także attachee wojskowi, uważają to za poważny cios w zdolności reprezentacyjnie wojska i dyplomacji. Wcześniej doszło w tej sprawie do porozumienia, z którego jednak ministerstwo finansów się wycofuje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisał w środę Times of Israel, izraelscy dyplomaci od dawna narzekają na niskie płace i złe warunki pracy. Raz na kilka lat podejmują różne formy protestu, po których zwykle następuje strajk generalny – z różnymi efektami. W styczniu 2011 roku udaremnili w ten sposób planowaną wizytę w Izraelu ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Trzy lata później, po tygodniach protestów, które obejmowały zaprzestanie jakichkolwiek kontaktów z zagranicznymi rządami i zawieszenie wszystkich usług konsularnych dla Izraelczyków za granicą, po raz pierwszy zamknęli siedzibę MSZ w Jerozolimie oraz 103 ambasady i konsulaty na całym świecie. W 2014 roku związki zawodowe podpisały z ministerstwem finansów porozumienie w sprawie podwyżek dla dyplomatów, jednak twierdzą oni, że do tej pory nie zostało ono w pełni zrealizowane.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz