Do Knesetu trafił projekt ustawy, który zakłada zakaz fotografowania czy filmowania żołnierzy izraelskiej armii na służbie. Projekt wzbudza zdecydowaną krytykę środowisk dziennikarskich.

Projekt ustawy o “zakazie fotografowania i filmowania żołnierzy IDF” – izraelskiej armii, trafił do izraelskiego parlamentu. Zakłada, że karze podlegać powinien każdy, kto dokumentuje działania izraelskich żołnierzy by “podważyć ducha” armii i obywateli Izraela. Wnioskodawcą jest Robert Ilatov, przewodniczący nacjonalistycznej partii Yisrael Beiteinu (Nasz Dom – Izrael). Kara przewidywana za “podważanie ducha” żołnierzy Izraela w projekcie ustawy to nawet 10 lat więzienia. Projekt jest popierany przez ministra obrony i założyciela Yisrael Beiteinu, Avigdora Liebermana. Choć partia ta ma w Knesecie tylko sześciu deputowanych jest ważną częścią koalicji rządzącej.

W uzasadnieniu do projektu ustawy, wnioskodawca nazwał fakt nagrywania i fotografowania działań izraelskiej armii “zatrważającym”. Według uzasadnienia żołnierzy fotografują i filmują głównie członkowie “organizacji antyizraelskich”, którzy “obrażają” i “zakłócają” działania żołnierzy IDF. Z nazwy wymienione są organizacja obrony praw człowieka B’tselem, kobieca organizacja MachsomWatch czy organizacja “Przerywając Milczenie”. To organizacje społeczne założone przez Izraelczyków sprzeciwiających się praktykom okupacyjnym na terytoriach palestyńskich i dokumentujące je. Uzasadnienie projektu ustawy określa tworzone przez nie nagrania jako “tendencyjne” i zagrażające bezpieczeństwu narodowemu Izraela.

Lewicowy dziennik izraelski określił projektu ustawy złożony przez Ilatova jako “groźny” i mający za zadanie “uciszyć krytykę armii” oraz “poważnie naruszający wolność mediów i prawo do informacji publicznej”. Izraelscy nacjonaliści złożyli swój projekt w chwili, gdy żołnierze izraelskiej armii już trzeci miesiąc używają ostrej amunicji do rozpraszania demonstracji Palestyńczyków na granicy Strefy Gazy czego ofiarą padło ponad 120 osób. W piątek izraelski snajper zastrzelił ratowniczkę medyczną Razan an-Nadżar w chwili gdy usiłowała ona pomóc rannemu starszemu mężczyźnie.

independent.co.uk/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply