W niedzielę sąd w Izraelu uznał 65-letniego Izraelczyka Arika Ledermana winnym oplucia polskiego ambasadora Marka Magierowskiego. – informuje Times of Israel.

Arik Lederman przyznał się do winy idąc na ugodę z prokuraturą. W zamian za to śledczy wycofali zarzut gróźb karalnych, pozostawiając tylko zarzut napaści na polskiego dyplomatę.

Według aktu oskarżenia w maju br. Lederman zablokował samochód ambasadora Marka Magierowskiego przed polską ambasadą w Tel Awiwie i uderzył w dach pojazdu. Gdy ambasador opuścił szybę, by sfotografować Ledermana, ten otworzył drzwi samochodu i dwukrotnie opluł Magierowskiego. Jak pisze portal Interia, Lederman nie wiedział, że opluty przez niego dyplomata był ambasadorem.

Na rozprawie, która odbyła się po jego aresztowaniu, Lederman mówił, że przyszedł do polskiej ambasady, by zapytać o żydowskie mienie pozostawione po Holokauście. Tam miał zostać obrażony przez strażnika placówki, który użył wobec niego słowa „Żyd”. Wersji tej nie potwierdziły nagrania z monitoringu. Lederman tłumaczył też, że wracając z ambasady szedł ulicą, ponieważ chodnik był w złym stanie. Wówczas samochód ambasadora zbliżył się do niego z tyłu używając klaksonu, co go przestraszyło. „Wyraziłem swój gniew w sposób, którego żałuję” – mówił Izraelczyk w sądzie. Wydał także oświadczenie, w którym przeprosił Magierowskiego.

Jak pisaliśmy, izraelski sędzia uznał, że to „sprzeczka drogowa”, a nie atak o charakterze politycznym lub nacjonalistycznym i zwolnił zatrzymanego do domu.

Karę dla Arika Ledermana sąd wyznaczy w późniejszym terminie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że atak na ambasadora Magierowskiego potępili m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Szef polskiego rządu nazwał go aktem „rasistowskim” i ‚ksenofobicznym”. Zdaniem Andrzeja Dudy oplucie ambasadora było „wyrazem uprzedzeń i wrogości” wobec Polski i Polaków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Times of Israel / Interia
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Ender :

    Jednak katolicyzm trochę nam miesza bo ciężko nam tak bezczelnie kłamać a jest to standard na świecie. Niedawno angielski kibic na widok czarnoskórego piłkarza zrobił małpi gest za co został aresztowany a na rozprawie sądowej stwierdził że to nieporozumienie że on tylko wkładał ręce do kieszeni. Z całej tej informacji prawdą jest tylko zły stan chodników w Izraelu.