Iran dostarczył Rosji dużą liczbę groźnych rakiet balistycznych ziemia-ziemia, pogłębiając współpracę wojskową między dwoma krajami objętymi rozległymi sankcjami bloku zachodniego.

Informację taką przekazała w środę agencja Reutera, powołując się na trzy irańskie źródła. Według nich Iran dostarczył Rosji około 400 rakiet, w tym wiele z rodziny pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110, takich jak Zolfaghar. Eksperci twierdzą, że ten pocisk jest w stanie razić cele w odległości od 300 do 700 km.

Ministerstwo Obrony Iranu oraz tamtejszy Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej odmówił komentarza agencji. Nie zdołała ona uzyskać żadnej odpowiedzi ze strony rosyjskiego resortu obrony.

Reuter twierdzi, że ostatnia dostawa rakiet przybyła do rosyjskiego portu jeszcze w styczniu, a została uzgodniona przez Irańczyków i Rosjan na spotkaniach w Moskwie i Teheranie w zeszłym roku.

Irański urzędnik wojskowy, który podobnie jak inne źródła prosił o zachowanie anonimowości, powiedział agencji, że odbyły się co najmniej cztery dostawy rakiet, a w nadchodzących tygodniach będzie ich więcej. Odmówił jednak podania dalszych szczegółów. „Będzie więcej dostaw – powiedział inny irański urzędnik – Nie ma powodu, aby to ukrywać. Możemy eksportować broń do dowolnego kraju, do którego chcemy”.

W październiku wygasły ograniczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożone na eksport niektórych rakiet, dronów i innych technologii przez Iran. Stany Zjednoczone i Unia Europejska utrzymały jednak sankcje nałożone na irański program rakiet balistycznych w związku z obawami dotyczącymi eksportu broni do sojuszników Iranu na Bliskim Wschodzie i właśnie do Rosji.

Drony samobójcze Shahed-136 odegrały ważną rolę w rosyjskich atakach na infrastrukturę Ukrainy, rozpoczętych jesienią 2022 r. Według informacji z zeszłego roku Rosjanie uruchomili już linie produkcyjne tego rodzaju broni we własnym kraju.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply