Hamas ogłosił, że opóźni uwolnienie izraelskich jeńców zaplanowane na ten weekend, ponieważ Izrael łamie w ostatnim okresie warunki zawieszenie broni.

Abu Ubajda, rzecznik skrzydła wojskowego Hamasu, powiedział, że Izrael opóźniał powrót przesiedlonych Palestyńczyków do północnej części Stefy Gazy, która była celem najbardziej intenswynych działań zbrojnych w okresie bezpośrednio przed zawarciem rozejmu. Przedstawiciel palestyńskiej organizacji militarno-politycznej świadczył również, że Izrael nadal atakuje cywilów i blokuje pomoc humanitarną dla palestyńskiej eksklawy, jak zrelacjonował w poniedziałek portal Middle East Monitor.

„Wypełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania – twierdziłAbu Ubaida – Ale Izrael nie. Więźniowie nie zostaną uwolnieni, dopóki Izrael nie zastosuje się do nich [warunków] i nie naprawi swoich wcześniejszych naruszeń”.

Jak do tej pory terminowo realizowano kolejny wymiany zakładników wziętych przez Hamas oraz więźniów skazanych, czy Palestyńczyków aresztowanych na palestyńskich terytoriach okupowanych.

Od rozpoczęcia zawieszenia broni minęło ponad 20 dni, ale warunki w Strefie Gazy nadal się pogarszają. Izrael nadal blokuje wjazd ciężkiego sprzętu potrzebnego do usunięcia 55 milionów ton gruzu, jak podał Middle East Monitor. Bez wykonania tej pracy dziesiątki tysięcy ciał pozostaną pod zniszczonymi budynkami, a drogi niedostępne. Liczbę zaginionych w czasie wojny w Strefie Gazy szacuje się na 10-11 tys. Można przypuszczać, że większość z nich to zabici, których ciał jeszcze nie odnaleziono.

Według Palestyńczyków Izrael utrudnia również wjazd pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i posuwał się do aresztowania kierowców wiozących ją ciężarówek.

Palestyński nastolatek został zabity w środę przez izraelską armię w mieście Rafah, przy przejściu granicznym z Egiptem, co było jednym z przypadku użycia broni przez Izraelczyków wbrew rozejmowi.

Hamas potwierdził swoje zaangażowanie w porozumienie o zawieszeniu broni, ale ostrzegł, że będzie się do niego stosować tylko tak długo, jak Izrael będzie się do niego stosował.

Wojna między Hamasem a Izraelem rozpoczęła się 7 października 2023 r. wraz z atakiem tej palestyńskiej organizacji na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody, dzieląc ją na dwie części.

Łącznie zginęło już w Stefie Gazy 46,5 tys. Palestyńczyków a 109 tys. zostało rannych. 11 tys. uznawanych jest za zaginionych. Według Biura Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych – ok. 44 proc. zweryfikowanych ofiar to dzieci, a 26 proc. to kobiety. Wśród zabitych najwięcej było osób w wieku od pięciu do dziewięciu lat.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply