Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł w poniedziałek, że Unia Europejska ma zdolność do podjęcia działań odwetowych w odpowiedzi na cła USA.

Jak przekazała agencja prasowa Anadolu, przemawiając w Brukseli przed pierwszym w historii spotkaniem liderów UE poświęconym obronie, Scholz powiedział, że temat współpracy UE-USA będzie przedmiotem intensywnej dyskusji.

„Zarówno USA, jak i Europa korzystają na handlu towarami i usługami. Jeśli polityka handlowa utrudni to, będzie to niekorzystne dla obu stron” — powiedział.

Scholz podkreślił zdolność UE do reagowania na cła USA.

„Jasne jest, że jako silny region gospodarczy możemy kształtować naszą politykę w odpowiedzi na cła za pomocą naszych własnych taryf. To jest coś, co musimy zrobić i zrobimy. Ostatecznym celem powinno być postępowanie w sposób prowadzący do współpracy”.

W opublikowanej w poniedziałek rozmowie, prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że wprowadzenie amerykańskich ceł na towary z Unii Europejskiej może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce, powodując wzrost inflacji.

Macron wezwał Waszyngton, aby zamiast rozpętywać „wojnę handlową” z UE, skupił się na konfrontacji z Chinami, kryzysem na Bliskim Wschodzie i wojną na Ukrainie.

„Europa jest dla was sojusznikiem i jeśli chcecie, aby Europa bardziej angażowała się w inwestycje, kwestie obronności i bezpieczeństwa, jeśli liczycie na rozwój, który moim zdaniem leży w interesie Stanów Zjednoczonych, nie powinniście szkodzić europejskiej gospodarce, grożąc jej cłami” – podkreślił.

Macron twierdzi, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na wiele sektorów, to podniesie to koszty i wywoła inflację w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w poniedziałek nałoży 25-procentowe cła na zagraniczną stal i aluminium. Zapowiedział również, że ogłosi wzajemne cła na kraje, które zdecydowały się zastosować taryfy wobec Stanów Zjednoczonych. Do sprawy odniósł się w poniedziałek rzecznik KE ds. handlu Olof Gill.

“Na tym etapie nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego powiadomienia dotyczącego nałożenia dodatkowych taryf na towary z UE” – oświadczył rzecznik Komisji. “Nie będziemy komentować generalnych ogłoszeń bez szczegółów lub wyjaśnień pisemnych” – wskazał.

W ocenie KE nie ma generalnie uzasadnienia dla nałożenia ceł na eksport unijny. “Zareagujemy, aby chronić interesy europejskich przedsiębiorstw, pracowników i konsumentów przed nieuzasadnionymi środkami” – oświadczyła Komisja Europejska.

“Cła są zasadniczo podatkami. Nakładając je, USA opodatkowałyby własnych obywateli, podnosząc koszty dla przedsiębiorstw i napędzając inflację. Ponadto cła zwiększają niepewność gospodarczą i zakłócają wydajność i integrację rynków globalnych” – ocenia KE.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply