Przebieg uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oburzył reportera izraelskiego dziennika “Haaretz” Ofera Adereta. Jego zdaniem Polakom udało się w ich trakcie przemilczeć Holokaust i “przekonać do swojej narracji” Niemcy i USA. – informuje portal Wp.pl.

Adaret zauważył, że prezydent Niemiec przeprosił Polskę za niemieckie zbrodnie “pomijając żydowskie ofiary”. Zdaniem dziennikarza “prawicowy i nacjonalistyczny” polski rząd zdobył w ten sposób “ostatni bastion” w “wojnie o +kulturę pamięci+” i może świętować “wielkie zwycięstwo”.

Izraelski dziennikarz przypomniał o deklaracji premierów Morawieckiego i Netanjahu z 2018 roku, którą rząd RP uzyskał w zamian za uchylenie przepisów penalizujących oskarżanie Polski i narodu polskiego o zbrodnie niemieckie. W jego opinii deklaracja podkreślała cierpienia Polaków i umniejszała ich udział w “powodowaniu cierpienia innego narodu”. Adaret jest przekonany, że po rządzie Izraela teraz Niemcy i USA są “przekonane o słuszności polskich twierdzeń”.

Reportera “Haaretz” oburzyło, że podczas przemówień wspominano o polskich ofiarach a Żydzi, którzy jego zdaniem zapłacili w czasie wojny najwyższą cenę, “byli niemal całkowicie nieobecni w przemówieniach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach”. Adaret odnotował, że prezydent Duda wspomniał o Żydach tylko jednym zdaniem. Dziennikarz wyraził przypuszczenie, że strona polska oraz goście uznali, że ofiary żydowskie są już wystarczająco upamiętnione i “teraz nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na cierpienia członków polskiego narodu”. W efekcie, twierdził Adaret, cierpienia Żydów nie wybrzmiały w trakcie polskich obchodów tak jakby “nigdy się nie wydarzyły”, w związku z czym “należy być wściekłym”. W opinii Adareta rękę do tego przyłożył izraelski rząd “utożsamiając antysemityzm z antypolskością” w oświadczeniu Netanjahu i Morawieckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Niemiec prosił w Wieluniu o przebaczenie

Kresy.pl / wp.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply