W poniedziałek doszło do kolejnego ataku Izraela na południowy Liban. Wiadomo o co najmniej dwóch wystrzelony pociskach. Operacja ta może wywołać regionalną eskalację zbrojną.

„Izraelskie samoloty bojowe przeprowadziły ataki na miasto Gazija” – podała w poniedziałek libańska państwowa Narodowa Agencja Informacyjna (NNA), dodając, że celem ataku był pojazd, a na miejsce wezwano karetki pogotowia. Przytaczająca tę informację Al Arabiya nie podała dalszych szczegółów na temat tego kto konkretnie był celem ataku.

 

Główny rzecznik sił zbrojnych Izraela powiedział z kolei, że uderzyły one w składy uzbrojenia w pobliżu dużego miasta Sydon w odpowiedzi na drona wysłanego nad Izrael przez organizację polityczno-wojskową libańskich szyitów Hezbollah. „Zlokalizowaliśmy bezzałogowy statek powietrzny Hezbollahu w pobliżu Tyberiady, który najwyraźniej przeleciał dzisiaj i rozbił się w pobliżu Tyberiady. W odpowiedzi na tę aktywność zaatakowaliśmy składy broni w pobliżu Sydonu” – powiedział kontradmirał Daniel Hagari podczas konferencji prasowej.

Al Arabiya przypomniała, że większość dotychczasowych wymian ognia między Izraelczykami i libańską organizacją miała miejsce w pasie bezpośrednio przy granicy. Tymczasem Gazija leży w odległości 30 km od granicy państwowej, 5 km na południe od Sydonu.

Fotograf AFP potwierdza, że doszło co najmniej do dwóch ataków na tę miejscowość. Według niego jednym z celów był duży magazyn w pobliżu nadmorskiej autostrady.

Wkrótce po ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael rozpoczęły się wzajemne ostrzały między organizacją libańskich szyitów a Izraelem. Ulegają one okresowym eskalacjom, choć jeszcze nie weszły na stopień regularnej wojny. Środki masowego przekazu od kilku dni przekazują jednak pogłoski o szykowanej przez Izraelczyków inwazji na pełną skalę na południowy Liban. Być może mobilizują one dyplomację francuską do wysiłków na rzecz deeskalacji sytuacji, proponując utworzenie po libańskiej stronie granicy szerokiej strefy buforowej, zgodnie z planem, według którego Hezbollah wycfałby swoje uzbrojenie.

english.alarabiya.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply