Siły powietrzne USA i Wielkiej Brytanii kolejny raz zaatakowały terytorium Jemenu kontrolowane przez ruch miejscowych szyitów-zajdytów – Ansarullah.

W sobotę celem Anglosasów stała się formalna stolica arabskiego państwa. Jak podał w sobotę portal telewizji Al Mayadeen spadły na przedmieścia Sany – Al-Nahdajn i Al-Hafa. Ataki nastąpiły zaledwie dzień po tym, jak Jemeńczycy wystrzelili na izraelską bazę wojskową Newatim pocisk Palestyna-2, który według Ansarullahu jest pociskiem hipersonicznym.

Amerykanie i Brytyjczycy kontynuowali swoje ataki w niedzielę. Według Al Mayadeen ich pociski uderzyły w rejonie miejscowości Sufian, ponownie w okolicach Sany, na przedmieściu Al-Hafa.

Przedstwiciel sił zbrojnych Ansarullahu Jahja Sari w czasie sobotniego wiecu w Sanie ogłosił również zestrzelenie przez amerykańskiego drona uderzeniowa MQ-9 Reaper. Jeśli oświadczenie Sariego odpowiada faktom łączna liczba amerykańskich dronów MQ-9 zestrzelonych przez Jemeńczyków wzrosła do 12.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.

Na początku grudnia 2023 r. nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec. 19 grudnia zaatakowany statek po raz pierwszy został uszkodzony tak poważnie, że zatonął. 6 marca doszło do pierwszych ofiar wśród marynarzy zaatakowanego przez Jemeńczyków statku.

Ansarullah zdolny jest również do ataków rakietowo-dronowych na samo terytorium Izraela, w tym na Tel Awiw.

Ansarullah, zwany także ruchem Hutich, od 2014 r. kontroluję stolicę Jemenu Sanę i większość jego gęsto zamieszkanego obszaru. Rząd utworzony przez ten ruch polityczno-wojskowy miejscowych szyitów-zajdytów nie jest uznawany międzynarodowo. Ma natomiast wsparcie Iranu. Ansarulla

Jemen był już bombardowany przez Amerykanów, Brytyjczyków i Izraelczyków. Ostatni raz pod koniec października.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz