Siły powietrzne USA i Wielkiej Brytanii po raz kolejny zbombardowali północnozachodnią prowincję Jemenu, którego solicą jest główne miasto portowe znajdujące się pod kontrolą Hutich.
Al Mayadeen podała w poniedziałek, że zachodnie pociski spadły na rejon Dżbany w prowincji Hodajda. Stolica regionu to główne miasto portowe kontrolowane przez miejscowych szyitów-zajdytów, zwanych popularnie ruchem Hutich. Od zeszłego roku prowadzą oni kampanię ostrzeliwania i przejmowania staktów handlowych, które w jakiś sposób zaangażowały się w kooperację z izraelskimi firmami. W ten sposób Jemeńczycy chcą wesprzeć Palestyńczyków. W ich zasięgu jest szlak handlowy na Morzu Czerwonym – jeden z głównych szlaków świata.
Siły zbrojne podległe Hutim podały, że w niedziele udało im się zestrzelić amerykański dron MQ-9 Reaper przelatujacy nad prowincją Marib w środkowej części Jemenu. Nie był to pierwszy tego rodzaju aparat zestrzelony przez Jemeńczyków. Rzecznik Hutich podał liczbe ośmiu amerykańskich dronów tego typu zniszczonych już przez ich siły obrony powietrznej.
Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader, co było sygnałem wdrożenia nowej strategii walki z wrogami. Następnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Taktyka taka miała uderzać w interesy Izraela i jego zachodnich sprzymierzeńców w ramach wsparcia jakiego Jemeńczycy postanowili otwarcie udzielić walczącemu z Izraelem palestyńskiemu Hamasowi.
Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc. Celem ataków Ansarullahu stał się norweski tankowiec. 19 grudnia zaatakowany statek po raz pierwszy został uszkodzony tak poważnie, że zatonął. 6 marca doszło do pierwszych ofiar wśród marynarzy zaatakowanego przez Jemeńczyków statku.
W grudniu w rejon Zatoki Adeńskiej przybyła grupa uderzeniowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, której przewodzi lotniskowiec o napędzie atomowym USS Dwight Eisenhower. W styczniu Amerykanie, przy wsparciu Brytyjczyków, rozpoczęli ataki na cele w Jemenie.
Ansarullah, zwany także ruchem Hutich, od 2014 r. kontroluję stolicę Jemenu Sanę i większość jego gęsto zamieszkanego obszaru. Rząd utworzony przez ten ruch polityczno-wojskowy miejscowych szyitów-zajdytów nie jest uznawanu międzynarodowo. Hudajda jest największym portem przez nich kontrolowany i ma ogromne znaczenie dla dostarczania pomocy humanitarnej ludności na kontolowanym przez Ansarullah terenie.
english.almayadeen.net/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!