Władze Białorusi wzięły na celownik najpopularniejszy białoruski portal informacyjny

Ministerstwo Informacji Białorusi wystąpiło do sądu z pozwem o zaprzestanie publikacji w charakterze zarejestrowanego medium przez najpopularniejszy na Białorusi portal informacyjny Tut.by.

Jak podał w piątek Tut.by, białoruskie ministerstwo informacji złożyło pozew o zaprzestanie publikacji przez to internetowe medium. Oznacza to, że decyzją sądu Tut.by może stracić status środka masowej informacji, jednak będzie mógł funkcjonować jako zwykła strona internetowa.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W pozwie ministerstwa wskazano na cztery ostrzeżenia, które od 7 sierpnia udzielono portalowi. Ministerstwo Informacji miało zastrzeżenia do materiałów portalu dotyczących nieprawidłowości przy przeprowadzeniu wyborów prezydenckich, działalności Komitetu Kontroli Państwowej i białoruskich służb celnych oraz sprawy wszczętej przeciwko córce jednego z redaktorów portalu. Posiedzenie sądu zaplanowano na 8 października br.

Tut.by poinformowało, że prawnicy firmy analizują otrzymane dokumenty. „Nadal pracujemy w tym samym trybie” – zapewnił portal.

Status zarejestrowanego środka masowej informacji na Białorusi wiąże się z prawem do obecności dziennikarzy takiego medium na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi lub sytuacjami kryzysowymi, na imprezach publicznych, w miejscach innych ważnych społecznie wydarzeń i przekazywania stamtąd informacji.

Portal Tut.by powstał w 2000 roku i do stycznia 2019 roku działał bez statusu środka masowej informacji. Medium to na bieżąco skrupulatnie relacjonuje trwające od 9 sierpnia protesty przeciwko władzy Aleksandra Łukaszenki wyraźnie z nimi sympatyzując.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Czołowy białoruski portal opozycyjny zablokowany

Kresy.pl / tut.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz