Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3 dokonały przelotu nad Białorusią. Białoruskie władze zapowiadają, że od teraz takie loty będą odbywać się regularnie.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że dwa bombowce rosyjskiego lotnictwa przeprowadziły dzisiaj lot patrolowy w przestrzeni powietrznej Białorusi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

210 PLN    (0.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Podczas lotu samolotów przetrenowano kwestie współdziałania z naziemnymi punktami dowodzenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi” – oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, rosyjskie bombowce strategiczne wzięły udział w sprawdzeniu działań obrony przeciwlotniczej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. „Wszystkie zadania zostały w pełni wykonane” – dowiadujemy się z komunikatu ministerstwa obrony Rosji.

Po wykonaniu zadań rosyjskie bombowce powróciły do bazy na terytorium Rosji.

Z kolei białoruski resort obrony podał w środę, że na zachodnim i północnozachodnim odcinku granicy Białorusi wzmocniono skład dyżurnych sił obrony powietrznej.

„Decyzją resortu wojskowego Białorusi, uzgodnioną z kierownictwem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, przepracowano dzisiaj praktyczne zagadnienia współdziałania w powietrzu sił i środków wchodzących w skład zunifikowanego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej sił zbrojnych Białorusi i Rosji” – oświadczyło białoruskie ministerstwo.

W białoruskim komunikacie wskazano także, że zadania patrolowania granicy w przestrzeni powietrznej „zostały zrealizowane przy zaangażowaniu dwóch samolotów TU-22M3 rosyjskich sił powietrznych”.

„Jeżeli wcześniej takie loty bombowców strategicznych miały charakter cykliczny, to od teraz będą wykonywane regularnie. Są to środki adekwatnej reakcji na zmieniającą się sytuację zarówno w powietrzu, jak i na ziemi” – podało białoruskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo Obrony Rosji zamieściło w sieci nagranie z dzisiejszego przelotu rosyjskich bombowców nad Białorusią.

W poniedziałek na Twitterze pojawiły się nagrania przedstawiające rekordowo liczną grupę nielegalnych imigrantów, którzy idą w kierunku granicy z Polską eskortowani przez białoruskie służby. Migranci, podzieliwszy się na mniejsze grupy, podjęli próby niszczenia ogrodzenia granicznego i wtargnięcia na terytorium Polski. Cudzoziemców powstrzymały polskie służby graniczne i policjanci. Obecnie migranci koczują po stronie białoruskiej tuż przy pasie granicznym.

Napór nielegalnych imigrantów na granicę z Polską (a także Litwą i Łotwą) jest stymulowany przez władze Białorusi.

We wtorek Białoruś ostrzegła Polskę przed „prowokacjami” na granicy.

Kresy.pl / tass.ru / belta.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz