Władze Polski podjęły decyzję, że obywatelom Białorusi i Rosji którzy nie skończyli 18 lat polskie konsulaty i zewnętrzne agencje wizowe w tym pierwszym kraju będą wydawać wizy bez pobierania opłat.

O decyzji polskich władz poinformował w poniedziałek portal Związku Polaków na Białorusi powołując się na komunikat Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku. Zwolnienie z opłat za wizy dla małoletnich obywateli Białorusi i Rosji ma obowiązywać do czerwca bieżącego roku czyli do czasu wejścia w życie porozumienia o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Republiką Białoruś. Bezpłatne wizy młodzi obywatele Rosji będą mogli uzyskać tylko w przypadku złożenia wniosku wizowego w konsulacie lub agencji wizowej na terytorium Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W związku z tym, że Rosję i Białoruś łączą struktury Państwa Związkowego powołanego w 1999 r. oraz Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego powstałego w 2014 r. między oboma państwami funkcjonuje wolność przepływu osób, co daje duże możliwości skorzystania na decyzji polskich władz także Rosjanom.

Jak zauważa portal Znadniemna.pl dotychczas na darmową wizę mogli liczyć tylko najmłodsi obywatele Białorusi, którzy nie ukończyli 6 roku życia. W przypadku dzieci w wieku 6-12 lat wiza uprawniająca do poruszania się po strefie Schengen kosztowała 35 euro, natomiast nieletni, którzy ukończyli 12 lat musieli płacić po 80 euro.

Na początku stycznia bieżącego tego roku Unia Europejska i Białoruś zawarły porozumienie o ułatwieniach w ruchu granicznym. Na mocy porozumienia koszt wizy Schengen dla Białorusinów spadnie do 35 euro. Okres oczekiwania na wizę ma nie przekraczać 10 dni, choć w przypadku dodatkowej weryfikacji okres ten może wydłużyć się do 30 dni. W wielu przypadkach, w zależności od celu podróży, Białorusini będą mogli ubiegać się o wizę bez uiszczania opłaty i korzystać z uproszczonego sposobu uzyskiwania wielokrotnych wizy o długoterminowych.

znadniemna.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz