Aleksandr Łukaszenko podpisał dekret ogłaszający datę referendum dotyczącego zmian w konstytucji Białorusi. Odbędzie się ono 27 lutego br.

Nieuznawany przez kraje zachodnie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko podpisał w czwartek dekret „O wyznaczeniu referendum republikańskiego”. Poinformowała o tym jego służba prasowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zgodnie z dokumentem referendum w sprawie zmian i uzupełnień do konstytucji Białorusi odbędzie się 27 lutego 2022 roku.

Karty referendalne będą zawierać tylko jedno pytanie: „Czy akceptuje Pan/Pani zmiany i uzupełnienia do Konstytucji Republiki Białoruś?”.

Poddane pod referendum poprawki i uzupełnienia do konstytucji zostały dołączone do dekretu.

Służba prasowa Łukaszenki poinformowała też, że wyniki referendum posiadają moc prawną i zaczynają obowiązywać jako część konstytucji 10 dni po ich publikacji.

Jak podawaliśmy, białoruskie władze ujawniły projekt nowej konstytucji pod koniec ub. roku. Ujmuje on w ramy prawne powołany w 1996 roku przez Aleksandra Łukaszenkę Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy (WNS), który ma stać się najwyższym organem przedstawicielskim Białorusi i przejąć część kompetencji prezydenta i parlamentu. Organ ten będzie mógł m.in. usunąć prezydenta z urzędu w przypadku złamania konstytucji, zdrady stanu lub innych ciężkich przestępstw. Będzie też mógł uchylić dowolny akt prawny, lub decyzję organu państwowego, jeśli uzna, że ​​są one sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego.

WNS będzie liczyć 1200 członków. W jego skład będą wchodzić urzędujący i byli prezydenci, przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, działacze społeczni, a także deputowani lokalnych rad. Kadencja WNS będzie wynosić 5 lat.

Nie brak opinii, że Aleksandr Łukaszenko po referendum zrezygnuje z fotela prezydenta i zajmie stanowisko przewodniczącego WNS, skąd będzie mógł kontrolować swojego następcę. Na zrzeczenie się przez niego urzędu prezydenta mieli nalegać Rosjanie podczas rozmów ws. integracji Rosji i Białorusi.

Kresy.pl / news.zerkalo.io

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz