Lidija Jermoszyna została odwołana ze stanowiska przewodniczącej Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi. Sprawowała tę funkcję od ćwierćwiecza.

Białoruska, państwowa agencja informacyjna BelTa podała, że w poniedziałek Aleksandr Łukaszenko podjął decyzję o wymianie sześciu członków Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi w tym jej przewodniczącej Lidii Jermoszynej. Zajmowała ona to stanowisko od 25 lat. W skład CKW weszła jeszcze w 1992 r. Przez opozycjonistów i zagranicznych komentatorów była oskarżana o całkowitą dyspozycyjność wobec Łukaszenki, a co za tym idzie organizację fałszowania wyników kolejnych wyborów. Z tego powodu była okładana sankcjami przez kolejne państwa.

Następcą Jermoszynej został dotychczasowy minister oświaty Igor Karpienko. Od 2012 r. jest on też pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Białorusi, która wspiera Łukaszenkę i posiada 11 deputowanych w izbie niższej białoruskiego parlamentu. Mimo objęcia stanowiska przewodniczącego CKW Karpienko ma nadal sprawować ministerialne obowiązki do czasu znalezienia następcy do roli szefa resortu oświaty.

Łukaszenko dokonał także zmian na stanowiskach gubernatorów dwóch regionów. Przewodniczącym Komitetu Wykonawczego obwodu witebskiego został Aleksandr Subbotin, dotychczas będący wicepremierem. Natomiast nowym szefem administracji obwodu mohylewskiego został Anatolij Isaczenko, który dotychczas pełnił jednocześnie funkcję wicepremiera i przewodniczącego izby wyższej białoruskiego parlamentu – Rady Republiki.

Czytaj także: Łukaszenko: Polacy marzą o okupacji Białorusi

belta.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply