Przywódca Białorusi powiedział, że rozważa ustanowienie na przejściach granicznych punktów szczepień z których mogliby skorzystać obcokrajowcy.

28 maja, w czasie zebrania Rady Szefów Rządów Wspólnoty Niepodległych Państw Aleksandr Łukaszenko spotkał się z przewodniczącymi delegacji wszystkich członków WNP. W czasie spotkania przywódca Białorusi mówił o pomyśle, by umożliwić cudzoziemcom przyjeżdżanie na białoruskie przejścia graniczne w celu zaszczepienia się preparatem przeciw wirusowi SARS CoV-2 rosyjskiej produkcji – Sputnik V.

„Choć ich rządy zachowują się wobec Białorusi nieprzyzwoicie, widzicie jaki jest popyt na Sputnik V w państwach zachodnich i wiele osób próbuje się do nas dostać w każdy możliwy sposób. Ludzie proszą: pomóżcie! Porozumieliśmy się z prezydentem Rosji w sprawie tego, że Białoruś otworzy kilka przejść na granicy, zorganizuje tam odpowiednie namioty, jeśli trzeba. Wystarczy nam tych punktów na granicy, żeby przyjąć chętnych ludzi z Polski, Litwy i innych państw. I zwłaszcza z Ukrainy. Tam przecież żyją nasi ludzie, mówimy jednym językiem. I okazać im pomoc w szczepieniach. My obecnie opracowujemy tę kwestię biorąc pod uwagę, że nie mamy „wścieklizny” na punkcie samej pandemii i szczepień ludności” – powiedział Łukaszenko, którego zacytował portal Naviny.by.

Na tego rodzaju deklarację zareagowała premier Litwy Ingrida Šimonytė. „Oceniam to jako kolejną werbalną prowokację, którymi wyróżnia się tak kremlowski, jak i białoruski reżim. To usiłowanie znalezienia jakichś wewnętrznych tematów i spekulować na ich temat” – słowa szefowej litewskiego rządu zacytował portal Delfi.

Šimonytė powiedziała, że na Litwie zdarzają się ludzie zaszczepieni Sputnikiem V, ale jej państwo nie zamierza zamawiać rosyjskiego preparatu, bowiem nie został on zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jedynym państwem, które jak do tej pory umożliwiło cudzoziemcom bezpłatne szczepienia na przejściach granicznych jest Serbia, która osiągnęła jeden z najwyższych wskaźnik zaszczepionych w Europie. Serbom udało się tego dokonać bowiem szybko zarejestrowali i rozpoczęli sprowadzanie różnych szczepionek, zarówno zachodnich jak i rosyjskiej i chińskiej.

naviny.by/delfi.lt/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz