Brak rąk do pracy na Białorusi

Według oficjalnej statystyki na Białorusi jest minimalne bezrobocie. Odnotowano także rekordową liczbę nieobsadzonych stanowisk w przedsiębiorstwach.

Portal tut.by publikuje w środę dane statystyczne białoruskiego Ministerstwa Pracy. Na początku kwietnia na Białorusi było zarejestrowanych tylko 22,9 tys. bezrobotnych. To zaledwie 0,5% obywateli zdolnych do pracy. W porównaniu rok do roku oznacza to spadek bezrobocia o 0,5 punktu procentowego.

W rozbiciu na regiony, bezrobocie było najwyższe w obwodach brzeskim i homelskim – 0,7%, w obwodach grodzieńskim i mohylewskim wyniosło 0,6%, w obwodzie mińskim 0,5%, w samej stolicy 0,2%.

Trend spadkowy jeśli chodzi  bezrobotnych potwierdzają też dane dotyczące wakatów w przedsiębiorstwach. Ministerstwo Pracy wyliczyło ich liczbę na 60,6 tys. nieobsadzonych etatów. To 4,4 tys więcej niż miesiąc wcześniej i 7 tys. więcej niż na początku bieżącego roku. Tym samym wakatów jest znacznie ponad dwukrotnie więcej niż zarejestrowanych bezrobotnych. To rekordowy poziom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W większości państwowa gospodarka Białorusi realizuje model pełnego zatrudnienia. Część ekonomistów ocenia jednak, że bezrobocie jest ukryte, a kierownictwa przedsiębiorstw radzą sobie z nim przez skracanie dziennego i tygodniowego czasu pracy (wraz z pensjami).

Czytaj także: Rekordowo niska inflacja na Białorusi

tut.by/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz