Białoruś chce zostać państwem morskim

Białoruś rozważa możliwość zbudowania portu rzecznego nad Dnieprem niedaleko granicy z Ukrainą, do którego mogłyby wpływać statki rzeczno-morskie. Dzięki temu Białoruś uzyskałaby wyjście na Morze Czarne – podała w niedzielę białoruska agencja BiełTA.

W projekt może zaangażować się turecki inwestor Derin Shipping & Trading Co. “Nasi tureccy partnerzy rozważają możliwość wybudowania portu w Niżnych Żarach w rejonie brahińskim, który przekształci Białoruś w państwo morskie” – powiedział ambasador Białorusi w Turcji Andriej Sawinych. Słowa dyplomaty padły w niedzielę w Homlu podczas wizyty tureckiej delegacji.

Zakłada się, że przyszły port będzie głównie obsługiwał obrót produktami naftowymi (w pobliżu znajduje się rafineria w Mozyrzu oraz budowane zakłady chemiczne w Petrykowie).

“Pojawiają się u nas możliwości eksportowe, o których nawet nie mogliśmy marzyć. Jestem przekonany, że dzięki temu portowi obwód homelski stanie się jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego dla całej Białorusi” – powiedział Sawinych wskazując na zalety tego projektu.

Prezes tureckiej firmy zapewniał o swoim zainteresowaniu rozwojem systemów transportowych i dostawą ładunków poprzez Dniepr, o ile strona białoruska dostarczy gwarancje rentowności projektu.

Jak pisze Biełta, Białoruś od kilku lat rozważa możliwość stworzenia nowego korytarza transportowego dla przewozu towarów drogą wodną wzdłuż Dniepru do portów Morza Czarnego, Śródziemnego i Kaspijskiego. Budowa portu i idea przywrócenia pełnej żeglugi po Dnieprze zostały poparte przez prezydentów Białorusi i Ukrainy w kwietniu 2017 r. Plany te zostały potwierdzone m.in. na I Forum Białorusi i Ukrainy, które odbyło się w ubiegłym miesiącu w Homlu.

Ukraina potwierdziła techniczną możliwość kursowania statków rzeczno-morskich na odcinku od elektrowni wodnej w Kijowie do wsi Niżnyje Żary. Równocześnie konieczne jest przeprowadzenie prac pogłębiających na odcinku o długości 103 km.

Według Biełty białoruskie plany zakładają budowę w miejscowości Niżnyje Żary głębokowodnego portu o powierzchni 41 hektarów, portu rzecznego z infrastrukturą techniczną i transportową o powierzchni 68,1 hektara oraz multimodalnego węzła i przystani dla klubu jachtowego z centrum rekreacyjnym o powierzchni 249,65 hektarów.

CZYTAJ TAKŻE: Z czego żyje Republika Białoruś

Kresy.pl / Biełta / Interfax

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply