Xi Jingping zapowiada reintegrację Tajwanu

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej powtórzył obietnicę powrotu Tajwanu pod władzę Pekinu w przededniu rocznicy proklamowania ChRL.

Podczas zebrnia inicjującego obchody w poniedziałek Xi wykorzystał swoje przemówienie, aby podkreślić swoją determinację w osiągnięciu „całkowitego zjednoczenia ojczyzny”. „To nieodwracalny trend, przyczyna prawości i wspólne dążenie ludu. Nikt nie może zatrzymać marszu historii” — powiedział tysiącom osób obecnych w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, według państwowej agencji informacyjnej Xinhua, na którą powołuje się CNN.

„Tajwan jest świętym terytorium Chin. Krew jest gęstsza od wody, a ludzie po obu stronach cieśniny są połączeni krwią” – Xi powiedzieła do 3 tys. osób zgromadzonych na uroczystości, w tym urzędników państwowych, działacy partyjnych w tym emerytowanych przywódców i gości zagranicznych.

Wezwał również do głębszej wymiany gospodarczej i kulturalnej ponad Cieśniną Tajwańską i promowania „duchowej harmonii rodaków po obu stronach”. Wzywał, by „zdecydowanie sprzeciwić się separatystycznym działaniom na rzecz niepodległości Tajwanu”.

CNN przypomina, że Pekin nazwał prezydenta władz na Tajwanie Laia Ching-te „niebezpiecznym separatystą”, a napięcia wzrosły od czasu jego prezydenckiej inauguracji w maju, podczas której wezwał Chiny do zaprzestania zastraszania władz na wyspie.

Przeczytaj: Media: Xi powiedział Bidenowi, że Tajwan zostanie przyłączony do Chin

Czytaj także: Chiny oprotestowały spotkanie przedstawiciela Tajwanu z przewodniczącym izby parlamentu USA

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply