Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping wygłosił ostrą deklarację w czasie spotkania z premierem Nepalu, Khadga Prasada Sharma Olego.

„Każdy kto spróbuje podzielić Chiny, w którejkolwiek części kraju, skończy ze zmiażdżonym ciałem i pogruchotanymi kośćmi” – powiedział w czasie niedzielnej wizyty w Nepalu Xi Jinpng, którego za chińską, państwową telewizją CCTV cytuje portal gazety „Rzeczpospolita”. Dziennik rozpatruje tę wypowiedź  w kontekście kampanii władz chińskich przeciwko muzułmańskim Ujgurom w zachodniej prowincji Sinciang oraz trwających od miesięcy, burzliwych demonstracji w Hongkongu skierowanych przeciwko władzom centralnym Chin i władzom lokalnym z ich nadania.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że Xi Jinping jest pierwszym od 22 lat chińskim przywódcą, który przybył do Nepalu z oficjalną wizytą państwową. Nepal sąsiaduje z Tybetem, chińską prowincją, włączoną do ChRL w 1951 r. Przez lata jego mieszkańcy również przejawiali separatystyczne tendencje. Jednak obecnie prowincja została w znacznym stopniu zasiedlona przez Chińczyków, skomunikowana z resztą kraju i separatyzm przygasł.

W czasie wizyty w Nepalu Xi Jinping uzgodnił z władzami Nepalu między innymi zwiększenie liczby połączeń kolejowych między tym państwem a Chinami.

Czytaj także: Chiny wycofują się z ceł na kilkanaście amerykańskich towarów

rp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz