Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping wygłosił ostrą deklarację w czasie spotkania z premierem Nepalu, Khadga Prasada Sharma Olego.

„Każdy kto spróbuje podzielić Chiny, w którejkolwiek części kraju, skończy ze zmiażdżonym ciałem i pogruchotanymi kośćmi” – powiedział w czasie niedzielnej wizyty w Nepalu Xi Jinpng, którego za chińską, państwową telewizją CCTV cytuje portal gazety „Rzeczpospolita”. Dziennik rozpatruje tę wypowiedź  w kontekście kampanii władz chińskich przeciwko muzułmańskim Ujgurom w zachodniej prowincji Sinciang oraz trwających od miesięcy, burzliwych demonstracji w Hongkongu skierowanych przeciwko władzom centralnym Chin i władzom lokalnym z ich nadania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że Xi Jinping jest pierwszym od 22 lat chińskim przywódcą, który przybył do Nepalu z oficjalną wizytą państwową. Nepal sąsiaduje z Tybetem, chińską prowincją, włączoną do ChRL w 1951 r. Przez lata jego mieszkańcy również przejawiali separatystyczne tendencje. Jednak obecnie prowincja została w znacznym stopniu zasiedlona przez Chińczyków, skomunikowana z resztą kraju i separatyzm przygasł.

W czasie wizyty w Nepalu Xi Jinping uzgodnił z władzami Nepalu między innymi zwiększenie liczby połączeń kolejowych między tym państwem a Chinami.

Czytaj także: Chiny wycofują się z ceł na kilkanaście amerykańskich towarów

rp.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz