Chiny zanotowały w kwietniu „szokujący” wzrost eksportu o 3,5 proc. – podała w czwartek agencja AFP.

Pomimo pandemii koronawirusa skutkującej ograniczeniem aktywności gospodarczej Chiny zwiększyły w kwietniu br. eksport o 3,5 proc. – wskazują oficjalne dane ujawnione w czwartek przez chińskie władze. Tymczasem analitycy spodziewali się dalszego spadku chińskiego eksportu (w pierwszym kwartale zmniejszył się on o 17,2 proc.). Na przykład ekonomiści Bloomberga prognozowali 11-procentowy spadek.

Iris Pang, główny ekonomista ING powiedział AFP, że chiński eksport materiałów medycznych przyspieszył, gdy reszta świata zmagała się z pandemią. Według Panga Chiny zwiększyły też sprzedaż przędz tekstylnych, tkanin i innych produktów, przy jednoczesnym spadku eksportu odzieży, co sugeruje, że sprzedane za granicę materiały zostały wykorzystane do produkcji artykułów medycznych.

Szczegółowe dane z pierwszych czterech miesięcy tego roku wskazują, że chiński eksport instrumentów i urządzeń medycznych wzrósł o 11 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy eksport większości pozostałych kategorii wyrobów zmniejszył się.

Innym powodem kwietniowego wzrostu chińskiego eksportu mogło być nadrabianie opóźnień powstałych w pierwszym kwartale z powodu ograniczenia podaży.

Jak pisze AFP pomimo kwietniowego odbicia analitycy nie spodziewają się utrzymania tej tendencji, jeśli kluczowi partnerzy handlowi Chin wpadną w recesję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska spodziewa się, że PKB strefy euro zmniejszy się w tym roku o 7,7 proc.

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz