Rodrigo Duterte powrócił do starego pomysłu przemianowania Filipin na “Maharlikę”.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte opowiedział się za zmianą nazwy kraju na “Maharlika”, ponieważ w lokalnym języku oznacza ono “szlachetność”, podczas gdy obecna nazwa kojarzy się z czasami kolonialnymi. – podaje Bloomberg.

Duterte zaproponował zmianę nazwę kraju w poniedziałek po rozdaniu tytułów ziemskich w prowincji Maguindanao. “Zmieńmy to kiedyś” – powiedział mając na myśli nazwę Filipin. “Marcos miał rację. Chciał zmienić to na +Maharlikę+, ponieważ to jest malajskie słowo” – mówił Duterte.

Według Bloomberga obalony w 1986 roku prezydent Ferdinand Marcos zaproponował zmianę nazwy kraju na “Maharlika”, co miało wówczas “promować nacjonalizm”. W lokalnym języku oznacza ono “szlachetność”. Obecna nazwa Filipin pochodzi od imienia króla Hiszpanii Filipa II – kraj ten był przez ponad 300 lat hiszpańską kolonią.

Przewodniczący Senatu Filipin Tito Sotto powiedział, że pomysł Duterte wymaga zmiany konstytucji a także wielu innych zmian. Prezydent Filipin ma także domagać się m.in. federalizacji kraju.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 roku Duterte nazwał kończącego II kadencję Obamę „skur..synem”. W reakcji na to ówczesny prezydent USA odwołał swoje spotkanie z filipińskim prezydentem podczas szczytu ASEAN w Laosie. W ubiegłym roku prezydent Filipin przeprosił Obamę za te słowa.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Filipin porównał się do Hitlera. „Cieszyłbym się mogąc wymordować 3 mln przestępców”

Kresy.pl / Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply