Chińska Republika Ludowa nałoży sankcje na dwóch senatorów z ramienia Partii Republikańskiej – Teda Cruza i Marco Rubio. Obaj przeforsowali w amerykańskim parlamencie sankcje antychińskie.

Nałożenie sankcji na Cruza i Rubio zapowiedziało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ci dwaj wpływowi senatorzy republikańscy byli głównymi promotorami pakietów sankcji antychińskich, które mają być represaliami za politykę Pekinu wobec muzułmańskich Ujgurów w zachodniej prowincji Sinciang.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje piszący o sprawie „Financial Times” to nie jedyni Amerykanie, którzy trafili na chińską czarną listę. Kolejnymi są urzędnik Departamentu Stanu Sam Brownback oraz Chris Smith, członek Komisji do Spraw Chin w amerykańskim Kongresie. Rzecznik chińskiego MSZ zapowiedział, że sankcje wchodzą w życie już w poniedziałek.

Gazeta przypomina, że chińskie władze podjęły taki krok tuż po tym gdy USA, w zeszłym tygodniu, wprowadziły sankcje wobec szeregu wysokich funkcjonariuszy politycznych ChRL, którzy są, według Amerykanów, zaangażowani w politykę antyujgurską. Wśród nich znalazł się pierwszy sekretarz struktur Komunistycznej Partii Chin w Sinciangu Chen Quanguo, szef regionalnego biura bezpieczeństwa publicznego Wang Mingshan i jego poprzednik na tym stanowisku Huo Liujun.

Jeszcze w październiku zeszłego roku amerykańskimi sankcjami zostały objęte chiński instytucje, które według Waszyngtonu mają ułatwiać chińskim władzom inwigilację Ujgurów.

Czytaj także: Trump atakuje Chiny na konferencji prasowej

ft.com/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz