Chiny i Kirgistan zawierają strategiczne partnerstwo

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej podejmował w środę w Pekinie prezydenta sąsiedniego Kirgistanu Sooronbaja Dżeenbekowa.

Przywódcy dwóch państwa spotkali się w środę w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej, zazwyczaj pełniącej funkcję siedziby chińskiego parlamentu., przed rozpoczęciem szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Xi Jingping i Sooronbaj Dżeenbekow zawarli porozumienie o partnerstwie strategicznym między ich państwami, jak podaje chińska agencja informacyjna Xinhua.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To kolejny kamień milowy w dwustronnych stosunkach Chin i Kirgistanu” – powiedział Xi Jinping, wyrażając nadzieję, że porozumienie nada „nowego impetu” tym stosunkom. Chiński przywódca zaznaczył, że zachodni sąsiad był pierwszym krajem, który zadeklarował uczestnictwo w projekcie wielkiego korytarza transportowego przez całą Eurazją, zwanym „Pasem i Drogą” a także „nowym jedwabnym szlakiem”.

Xi wzywał też swojego rozmówcę do „synergii” w zakresie „rozwoju strategii” i „koordynacji polityki” obu państw. Za kluczowe uznał zwiększenie obrotów we wzajemnym handlu oraz skali inwestycji, także w „wielkie projekty”. Przywódca ChRL apelował też o intensyfikację wymiany kulturalnej i kontaktów między obywatelami obu państw. Xi wskazywał także na konieczność wspólnej walki z terroryzmem, ekstremizmem i separatyzmem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sam prezydent Kirgistanu docenił „społeczny i ekonomiczny rozwój Chin” i podziękował za dotychczasowe wsparcie dla jego państwa ze strony Pekinu. Rozwijanie relacji z Chinami Dżeenbekow nazwał „priorytetem” polityki Kirgistanu. Potwierdził wolę intensywnej współpracy na płaszczyznach określonych przez Xi Jinpinga i podkreślił przywiązanie swojego państwa do polityki „jednych Chin”, to jest do uznawania ChRL za jedyne państwo chińskie, wbrew pretensjom Republiki Chińskiej na wyspie Tajwan.

Czytaj także: Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę handlową z Chinami

xinhuanet.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz