Po raz pierwszy chińskie siły zbrojne wysłały uzbrojony dron w pobliże strategicznej cieśniny między wyspami japońskimi.

Według japońskiego Ministerstwa Obrony, Chińczycy wysłali drona bojowego i zwiadowczego w pobliże Cieśniny Miyako w Prefekturze Okinawa, poruszając się od strony Morza Wschodniochińskiego na otwarty Pacyfik, jak zrelacjonował we wtorek „Japan Times”.

Lot drona, który ma maksymalny zasięg 6 tys. kilometrów i może przenosić rakiety i precyzyjnie naprowadzane bomby, miał miejsce w poniedziałek od rana do popołudnia. Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało, że uruchomiło myśliwce do monitorowania drona. Nie naruszył on terytorialnej przestrzeni powietrznej Japonii.

W ostatnich miesiącach Chiny zintensyfikowały swoje ruchy w Cieśninie Miyako i innych strategicznych drogach wodnych w pobliżu i wokół Japonii. Tokio rutynowo wykorzystuje swoje myśliwce, aby monitorować chińskie samoloty. Dodatkową korzyścią tych lotów dla Chin jest to, że ich wojsko może zbierać informacje na temat czasu japońskiej reakcji militarnej, twierdzą eksperci, na których powołuje się „Japan Times”. Inną korzyścią Pekinu jest zwiększanie eksploatacji samolotów a więc kosztów funkcjonowania japońskich sił powietrznych, „wartych wiele milionów dolarów” – jak napisał portal japońskiej gazety.

W kontekście tym, „Japan Times” pisze też o wzrastającej aktywności militarnej Chin wokół sąsiedniego, wobec Japonii, Tajwanu. Gazeta przyczyny tej aktywność widzi i w dążeniu do jego reintegracji z ChRL i rywalizacji Pekinu z USA. Te ostatnie określone zostały w artykule „głównym sojusznikiem Japonii”.

Wysocy urzędnicy japońscy powiedzieli, że chińska operacja wobec Tajwanu – który znajduje się na kluczowych szlakach żeglugowych, które zapewniają Japonii znaczną część energii – stanowiłby również dla Tokio sytuację nadzwyczajną. W najnowszej białej księdze dotyczącej obrony Japonii, opublikowanej w piątek, japońskie Ministerstwo Obrony powtórzyło swoje obawy związane z tą sytuacją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Tajwan znajduje się bardzo blisko południowo-zachodnich wysp naszego kraju i tylko około 110 kilometrów od wyspy Yonaguni, naszej najbardziej wysuniętej na zachód wysepki” – czytamy w raporcie japońskiego resortu – „Znajduje się na skrzyżowaniu Morza Południowochińskiego, Kanału Bashi i Morza Wschodniochińskiego, naprzeciwko ważnych szlaków morskich Japonii. Z tych powodów stabilność w sytuacji wokół Tajwanu jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa Japonii, ale także dla stabilności społeczności międzynarodowej”.

Czytaj także: Wspólne ćwiczenia bombowców strategicznych Chin i Rosji

japantimes.co.jp/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz