Źródło chińskie podaje, że po przerwie Uzbekistan wznowił dostawy “błękitnego paliwa” do ChRL.

Piszący w poniedziałek o sprawie portal Eurasianet twierdzi, że władze środkowoazjatyckiej republiki nie ogłosiły wznowienia eksportu gazu ziemnego do Chin. Jednak świadczą o tym dane Generalnej Administracji Celnej ChRL, które zostały przytoczone za rosyjskim portalem Neftegaz.ru.

Według tych danych Uzbekistan zdążył w ciągu pierwszego kwartału bieżącego roku wyeksportować gaz ziemny o łącznej wartości 132,8 mln dol. Rosyjski portal nie uwypuklił jaką objętość gazu wyeksportowano za tę kwotę. Podkreśla natomiast, że na początku roku Taszkent zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży surowca do Chin.

“Błękitne paliwo” popłynęło do nich gazociągiem rozpoczynającym się w Turkmenistanie, a biegnącym właśnie przez terytorium Uzbekistanu i Kazachstanu. Został on otwarty w 2009 r. Te dwa państwa były odpowiednio piątym i czwartym dostawcą gazu dla Chin. Zdecydowanie zdystansował je Turkmenistan, który w opisywanym okresie sprzedał Chińczykom surowiec o wartości 2,87 mld dol.

Nie tylko władze Uzbekistanu, ale i Kazachstanu ogłaszały wcześniej zawieszenie eksportu “błękitnego paliwa” motywując to koniecznością zaspokojenia krajowego zapotrzebowania. Taszkent wyznaczył oficjalnie termin zakończenia eksportu do 2025 roku. Ma to pozwolić wytworzyć więcej energii, aby poradzić sobie z niedoborami, które dotykają Uzbekistan każdej zimy.

Według danych opublikowanych przez rząd w Taszkencie w tym miesiącu dostawy gazu do elektrowni wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat o 13 proc. a dla odbiorców krajowych o 30 proc.

Rząd zapowiedział, że system subsydiów dla prywatnych konsumentów zostanie zreformowany, tak aby ceny były dotowane tylko do pewnego poziomu wykorzystania. Klienci będą płacić ceny rynkowe za gaz zużyty powyżej limitu, który jednak nie został jeszcze ogłoszony.

Dodatkowy gaz dostępny po wstrzymaniu eksportu zostanie wykorzystany również do produkcji produktów o wartości dodanej, takich jak tworzywa sztuczne, które generują większe przychody niż sprzedaż surowca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym roku Taszkent planuje wyeksportować 3,3 mld metrów sześciennych gazu, w porównaniu do 12,2 mld w 2019 r., poinformował 18 maja rząd.

Kazachstan przewiduje wstrzymanie eksportu po 2024 r., ponieważ popyt wewnętrzny rośnie, a wydobycie gazu nie, o czym powiedział w zeszłym miesiącu minister energetyki Bolat Akczulakow. Ostrzegł, że ceny gazu dla odbiorców krajowych, obecnie subsydiowanych dzięki eksportowi, wzrosną.

Czytaj także: Uzbekistan będzie wydobywać więcej uranu

eurasianet.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply