Więźniowie kolonii karnej dla członków Państwa Islamskiego w Tadżykistanie wzniecili w niedzielę bunt biorąc jako zakładników trzech strażników. Podczas tłumienia buntu przez tadżyckie siły bezpieczeństwa niemal wszyscy zginęli; nie żyją także zakładnicy. – podaje agencja TASS powołując się na swoje źródła w tadżyckich strukturach siłowych i ministerstwo sprawiedliwości Tadżykistanu.

Do buntu doszło w niedzielę wieczorem w kolonii karnej w mieście Wahdat położonym w pobliżu stolicy Tadżykistanu – Duszanbe. Według tadżyckiego ministerstwa sprawiedliwości 30 szczególnie niebezpiecznych więźniów, odbywających karę za przynależność do ISIS, uzbroiwszy się w noże i inną broń białą, wzięło jako zakładników trzech funkcjonariuszy usiłując dokonać ucieczki.

„Buntownicy nie podporządkowali się poleceniom zakończenia nieporządków. Napadli i ranili kilku pracowników kolonii. Trzech oficerów zostało zabitych” – podał tadżycki resort sprawiedliwości. Według oficjalnej wersji w czasie rozmów z buntownikami między nimi samymi doszło do kłótni, „która zakończyła się strzelaniną”. Kierownictwo kolonii postanowiło podjąć „radykalne środki” w celu stłumienia buntu; w rezultacie „zarejestrowano ofiary wśród szczególnie niebezpiecznych więźniów”.

Na podstawie swoich źródeł w strukturach siłowych agencja TASS podaje, że zabito co najmniej 29 więźniów. O incydencie został poinformowany prezydent Tadżykistanu. Droga pomiędzy Wahdatem a Duszanbe została wzięta pod szczególną ochronę.

Jest to już drugi przypadek krwawo tłumionego buntu w kolonii karnej w Tadżykistanie w ciągu pół roku. W listopadzie 2018 roku do buntu doszło w mieście Chodżent na północy kraju. Według oficjalnych danych zginęło wówczas 21 więźniów i dwóch funkcjonariuszy, kolejnych pięciu zostało rannych. Incydent ten doprowadził do zmiany kierownictwa w tadżyckim więziennictwie. W poprzednim tygodniu 8 pracowników kolonii w Chodżencie pociągnięto do odpowiedzialności karnej za rozmaite zaniedbania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Tadżykistan walczy z fundamentalizmem religijnym

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz