Premier Uzbekistanu Abdułła Aripow spotkał się z przybyłymi do jego kraju członkami delegacji formalnie nieuznawanego międzynarodowo talibańskiego rządu Afganistanu.

Na czele afgańskiej dyplomacji stanął minister przemysłu i handlu nieuznawanego Emiratu Afganistanu Nuriddin Azizi, podała agencja informacyjna Dunyo. Powołując się na komunikat rządu Uzbekistanu napisała ona, że wraz z talibańskim ministrem do kraju północnego sąsiada przybyło około 300 afgańskich przedsiębiorców.

Podczas spotkania zauważono, że stosunki między dwoma krajami i narodami rozwijają się w oparciu o zasady przyjaźni, współpracy i dobrego sąsiedztwa, zacytowała Dunyo.

Strony omówiły obiecujące obszary wzajemnie korzystnej współpracy na płaszczyźnie gospodarczej, w tym inwestycyjne, energetyczne, transportowo-logistyczne, górnicze, rolnicze i inne. Określono konkretne środki mające na celu zwiększenie wolumenu wzajemnego handlu, choć agencja ich nie wymienia. Zwrócono przy tym uwagę na znaczenie dalszego rozszerzania więzi pomiędzy przedstawicielami środowiska biznesowego obu krajów.

Wizyta afgańskiej delegacji w Uzbekistanie potrwa do 6 lipca. Goście odwiedzą szereg przedsiębiorstw produkcyjnych w Taszkencie i Samarkandzie, ale też zapoznają się z bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym Uzbekistanu, jak to napisała agencja.

Faktyczne relacje z Uzbekistanem, mimo formalnego nieuznawania przezeń rządu talibów, pomagają tym ostatnim unikać całkowitej izolacji. Już kilka miesięcy po ponownym przejęciu władzy nad Afganistanem, talibowie podpisali kontrakt na dostawy energii z państwowym przedsiębiorstwem Uzbekistanu. Uzbecy biorą obecnie udział w odbudowie linii kolejowej Hajraton – Mazar-i Sharif łączącej dwa państwa.

W czasach pierwszych rządów talibów nad Afganistanem, w latach 1996-2001 ich relacje z Afganistanem były wrogie, bowiem składający się głównie z Pasztunów ruch talibów nie miał większego poparcia wśród afgańskiej mniejszości uzbeckiej.

Etnicznym Uzbekiem był przy tym Abdurraszid Dostum, w latach 80 generał w armii proradzieckich władz Demokratycznej Republiki Afganistanu, który przeszedł na stronę mudżahedinów i w latach 90 był czołowym wrogiem powstałego ruchu talibów. Rządził przy tym w praktyce samodzielnie częścią Afganistanu i był podejmowany w Uzbekistanie.

Po upadku talibów w 2001 r. Dostum osiągnął ponownie wysokie stanowiska wojskowe w nowych władzach. Jednak gdy ponownie zajęli oni Kabul w sierpniu 2021 roku, wojskowy znów uszedł do Uzbekistanu.

dunyo.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz