Prezydenci Kazachstanu i Kirgistanu Kasym-Żomart Tokajew i Sadyr Dżaparow podpisali 19 kwietnia porozumienie o pogłębieniu i rozszerzeniu stosunków sojuszniczych między dwoma krajami Azji Środkowej.

Ceremonia podpisania odbyła się po posiedzeniu Najwyższej Rady Międzypaństwowej w pałacu prezydenta Kazachstanu w Astanie. „Dziś podpisujemy dokument historyczny – Traktat o pogłębieniu i rozszerzeniu stosunków sojuszniczych, który nada nowy impuls rozwojowi stosunków kazachsko-kirgiskich” – powiedział Tokajew, który podsumował krok politycznym powiedzaniem ludowym – “Nie ma narodów sobie bliższych niż Kazachowie i Kirgizi.”

Sadyr Dżaparow z kolei podkreślił, że między Kazachstanem a Kirgistanem „nie ma różnic politycznych ani regionalnych”, zacytował portal Fergana. „Kazachstan to nasz bliski sąsiad, kraj braterski i jeden z naszych głównych partnerów handlowych. Kazachstan jest priorytetem naszej polityki zagranicznej” – podkreślił kirgiski przywódca, dodając, że republika jest gotowa udzielić narodowi kazachskiemu wszelkiej możliwej pomocy w usuwaniu skutków rozległych powodzi jakie dotknęły w ostatnich tygodniach Kazachstanu.

Fergana podkreśliła jednak, że w ostatnich latach w stosunkach obu krajów można zaobserwować problemy związane z kontrolą graniczną. Kirgiskie ładunki regularnie są wstrzymywane na granicy z Kazachstanem, gdy służby tego drugiego bez wyjaśnienia wzmagają kontrole. Dzieje się tak mimo tego, że oba państwa należą do Eurazjatyckiego Związku Gosdpoarczego (EAES), który w zamierzeniu miał znosić bariery handlowe między jego państwami członkowskimi. W związku z rosnącymi korkami na granicy Kirgistan zaproponował nawet budowę południowego korytarza transportowego do Rosji, omijającego Kazachstan.

Inny epizod nienajlepszej współpracy między  Kazachami a Kirgizami miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku, kiedy Kirgistan ograniczył swoim sąsiadom dostawy wody do nawadniania ze Zbiornika Kirowskiego, co spowodowało poważne szkody w uprawach rolnych w południowym Kazachstanie. 

Jeśli chodzi o podpisane dzisiaj porozumienie o rozszerzeniu stosunków sojuszniczych, projekt tego dokumentu został już wcześniej upubliczniony. Dokument przewiduje m.in. wspólne działania państw w przypadku zagrożenia militarnego. Stanowi, że terytoria i zasoby obu krajów nie powinny być wykorzystywane „w celu przygotowania lub przeprowadzenia agresji lub innych wrogich działań przeciwko drugiej umawiającej się stronie”.

Porozumienie przewiduje także wzmocnienie powiązań gospodarczych obu krajów „poprzez stworzenie korzystnych warunków wzajemnego dostępu do towarów, usług i inwestycji, ich ochronę na terytoriach ich państw oraz realizację wspólnych projektów inwestycyjnych”. Prezydent Kazachstanu powiedział w czasie ceremonii, że strony zamierzają zwiększyć wzajemne obroty handlowe do 2 miliardów dolarów z 1,5 miliarda dolarów odnotowanych w 2023 roku.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply