Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odbył przelot nad zalanymi obszarami obwódu północnokazachstańskiego, a następnie spotkał się z powodzianami.

Powodzie dotykają jednak nie tylko tego regionu. Jak podał portal Fergana także w obwodzie zachodniokazachstańskim, abajskim, aktiubińskim, kustanajskim prowadzona jest ewakuacja mieszkańców zalewanych terenów, informuje miejscowe Ministerstwo do Spraw Sytaucji Nadzwyczajnych (MCzS). Objęła ona w tych obwodach około 1,4 tys. osób. W operacji wzięły udział załogi śmigłowców transportowo-bojowych Mi-171Sz, Mi-17 i Mi-8.

Naczelnik Wydziału do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu kustanajskiego Kajrat Kasym powiedział, że takiej powodzi nie było od 1990 roku. „Od ponad 30 lat nikt nie widział czegoś takiego! Opady rozpoczęły się bardzo szybko. Zasoby śniegu wynosiły około 200 proc., przemarznięcie gruntu było znaczne – od 40 cm do 1 m, więc cała woda nie została wchłonięta przez grunt i poszła na tereny zaludnione.” – zacytowała Fergana.

W Aktobe, centrum administracyjnym obwodu aktiubińskeigo, z brzegu wystąpiła rzeka Sazdinka. W rezultacie ulice zostały zalane, a pobliskie domy są zagrożone – podaje Tengrinews.kz. Na miejscu są już służby komunalne i ratunkowe. Według admisnitracji obwodowej w akcję zaangażowano żołnierzy Gwardii Narodowej. Sytuację pogarszają zatory lodowe.

Poważne zalewy trwają na ternie obwodu północnokazachstańskiego. Prezydent Tokajew dokonał inspekcji szkół z powietrza. Następnie spotkał się z powodzianami z tego regionu. W rozmowie z obywatelami prezydent zapewnił, że państwo podejmie wszelkie niezbędne działania, by pomóc ofiarom klęski żywiołowej. Wypłacana jest jednorazowa wypłata wszystkim ofiarom powodzi. Po dokonaniu oceny przez komisję powodzianom zostanie wypłacone odszkodowanie za szkody majątkowe. Dla mieszkańców, których domów nie uda się wyremontować, wybudowane zostaną nowe mieszkania i zapewniona zostanie cała niezbędna infrastruktura. Ponadto ofiarom zostanie zapewnione odroczenie spłaty kredytów i pożyczek, zrelacjonował portal Nur.kz.

Obwód północnokazachstański jest regionem, w którym mieszka największa liczba Polaków.

Tymczasem miejscowy urząd gydrologiczny przestrzegł przed kolejną falą powodziową jakiej należy spodziewać się obwodach północnokazachstańskim, zachodniokazachstańskim i atyrauskim.

Czytaj także: Tysiące ofiar trzęsienia ziemi w Afganistanie

fergana.news/nur.kz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply