Waszyngton oskarża Rosję o ataki przeciw cywilnej populacji

Władze USA potępiły środowy zmasowany atak Rosjan na Ukrainę uznając, że wziął on na cel głównie infrastrukturę cywilną.

Rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA Adrienne Watson przekazała w oświadczeniu, że Rosja „coraz bardziej ucieka się do przerażających ataków przeciwko obywatelom Ukrainy poprzez ataki odwetowe niszcząc infrastrukturę sieci energetycznej i robi to ewidentnie, gdy zbliża się zima” – zacytował w środę portal telewizji CNN.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Watson oceniła przy tym, że „uderzenia nie są najwyraźniej wymierzone w żadne cele militarne” lecz zamiast tego „forsują cel Putina, by zwiększyć cierpienie i śmierć” wśród Ukraińców.

W oświadczeniu jest jednak mowa o jeszcze większym zagrożeniu. „Rosja chce zwiększyć ryzyko incydentu nuklearnego, który może nie tylko zadać dalsze straty Ukrainie, ale oddziaływać też na cały region” – przytoczył CNN.

W swoim oświadczeniu Watson przypomniała o dodatkowym pakiecie pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów, jaki został ogłoszony wcześniej w środę.

Według informacji CNN sprzed ponad godziny Ukraińcom udało się przywrócić zasilanie Lwowa w energię elektryczną w 90 proc. Podobne informacje podały władze samorządowe Odessy.

W środę Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Uderzenia zarejestrowano m.in. we Lwowie, Kijowie, Charkowie i Odessie. Atak był wymierzony w infrastrukturę energetyczną. W całej Ukrainie doszło do zaników zasilania.

Zniszczenia systemu energetycznego Ukrainy są tak duże, że doprowadził do przerw w zasileniu także w sąsiedniej Mołdawii.

edition.cnn.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz