Szef Pentagonu poinformował o planach przekazania Ukrainie czterech kolejnych zestawów rakietowych HIMARS. W ten sposób liczba zestawów będących do dyspozycji Ukrainy wzrośnie do 16.

Jak podaje agencja Reutera, sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował w środę podczas wideokonferencji z sojusznikami dotyczącej sytuacji na Ukrainie, że USA wyślą Ukrainie cztery kolejne zestawy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS).

„(Będziemy) nadal znajdować innowacyjne sposoby na utrzymanie naszego długoterminowego wsparcia dla odważnych mężczyzn i kobiet z ukraińskich sił zbrojnych i dostosujemy naszą pomoc, aby zapewnić Ukrainie technologię, amunicję i samą siłę ognia, by mogła się bronić” – powiedział Austin.

Szef Pentagonu dodawał, że nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał również pociski do systemów rakietowych MLRS, a także amunicję artyleryjską.

Ukraina otrzymała do tej pory 12 zestawów HIMARS.

W ostatnim czasie Ukraińcy koncentrują się na atakowaniu systemami artylerii rakietowej HIMARS rosyjskich węzłów logistycznych i magazynów amunicyjnych, zlokalizowanych daleko za linią frontu, ze sporymi sukcesami. Ukraina twierdzi, że przeprowadziła udane ataki na 30 takich celów.

Jak pisaliśmy, według relacji mediów, przeprowadzone w ostatnim czasie przez Ukraińców ataki rakietowe z użyciem systemów artylerii rakietowej HIMARS miały wykazać, że rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 nie potrafią im należycie przeciwdziałać.

Znalazło to wyraz w poleceniu wydanym przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który nakazał generałom, aby priorytetowo potraktowali zniszczenie ukraińskich rakiet dalekiego zasięgu i broni artyleryjskiej.

Kresy.pl / reuters.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply