Przy okazji środowego szczytu w Teheranie Władimir Putin miał rozmawiać o odejściu od dolara w rozliczaniu handlu irańsko-rosyjskiego.

Serbski portal b92.net przytoczył wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który skomentował szczyt przywódców Iranu, Rosji i Turcji, jaki miał miejsce we wtorek w Teheranie. Określając Iran wiarygodnym i długoterminowym partnerem swojego państwa, Pieskow powiedział właśnie o kwestii handlu między nimi.

„Wszyscy wiemy, że stosunki handlowe i gospodarcze obu krajów przekroczyły w ubiegłym roku cztery miliardy dolarów, choć liczenie ich w dolarach może być błędne, a z czasem prawdopodobnie odejdziemy od tej praktyki, rozwijając naszą współpracę w sektorze bankowym i finansowym” – Pieskow powiedział w wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej.

Urzędnik powiedział również, że tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy wymiana handlowa między Rosją a Iranem wzrosła o 31 proc.

Skomentował też zachodnie sankcje i zwrócił uwagę, że Rosja i Iran mają szansę na zbudowanie współpracy, która zminimalizuje ich oddziaływania.

 

Według Pieskowa nie jest to pierwsza dekada, kiedy Iran jest objęty sankcjami i dobrze się do nich przystosował, aby pomimo sankcji rozwijać się i poprawiać dobrobyt swoich obywateli. Zaznaczył, że Rosja także przyzwyczaiła się do sankcji, twierdząc, iż tego rodzaju ograniczenia wobec tego kraju są wprowadzane od czasów ZSRR.

Czytaj także: Sojusznicy Rosji nie chcą odchodzić od dolara w rozliczeniach celnych

b92.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz