Ukraińska policja poinformowała o zatrzymaniu w ciągu ostatnich 4 miesięcy 63 osób trudniących się nielegalnym wywożeniem za granicę mężczyzn podlegających mobilizacji.

Departament Dochodzeń Strategicznych ukraińskiej policji poinformował w środę o rezultatach walki z przemytem za granicę mężczyzn podlegających mobilizacji przez ostatnie cztery miesiące. Jak podano, w tym czasie zlikwidowano 45 nielegalnych kanałów i zatrzymano 63 członków grup przestępczych.

Według danych ukraińskich śledczych najbardziej atrakcyjny dla przemytników był odcinek granicy państwowej w obwodzie zakarpackim. Zatrzymano tam 18 osób podejrzanych o taką działalność. Drugi w kolejności był obwód odeski (17 zatrzymanych), a następnie obwody czerniowiecki (14), lwowski (11), winnicki (2) i wołyński (1).

Poszukiwanie chętnych do ucieczki przed poborem odbywało się w zamkniętych grupach w serwisie Telegram. Oferowano następujące sposoby nielegalnego przekroczenia granicy: pieszo lub samochodem poza przejściami granicznymi, łodziami poprzez rzeki, bądź wpław w specjalnym skafandrze. Była też możliwość otrzymania podrobionych dokumentów uprawniających do legalnego wyjazdu za granicę.

Z przemytnikami współpracowali funkcjonariusze straży granicznej i celnicy, którzy nie odnotowywali w systemie komputerowym wyjazdu danej osoby.

Przemytnicy pobierali za swoje usługi opłaty w wysokości od tysiąca do 20 tysięcy dolarów od osoby. Ukraińscy śledczy ustalili, że zatrzymane osoby zarobiły w ten sposób prawie 200 tysięcy dolarów.

Przypomnijmy, że według danych polskiej Straży Granicznej od 24 lutego do 7 czerwca br. do Polski z Ukrainy wjechało 432 tys. mężczyzn-obywateli Ukrainy w wieku 18–60 lat, a więc takich, którzy mogliby podlegać mobilizacji. Nie jest jasne, ilu wśród nich było zwolnionych z mobilizacji, m.in. samotnych ojców i ojców rodzin wielodzietnych.

Zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem, mężczyznom w wieku 18-60 lat nie wolno wyjeżdżać z kraju. Za nielegalne przekroczenie granicy przez mężczyzn w wieku poborowym podczas wojny grozi kara grzywny wysokości od 5 do 10 tys. dochodów minimalnych, tj. 85 – 170 tys. hrywien lub od 3 do 5 lat więzienia.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply