USA nie wezmą udziału w „misji pokojowej” NATO na Ukrainie

Ambasador USA przy ONZ odrzuciła możliwość udziału amerykańskich żołnierzy w zaproponowanej przez Polskę „misji pokojowej” NATO na Ukrainie.

Jak podaje Daily Mail, ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wykluczyła możliwość udziału Stanów Zjednoczonych w polskiej inicjatywie utworzenia sił pokojowych, które miałyby wkroczyć na Ukrainę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Prezydent bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozmieszczać wojsk amerykańskich na terenie Ukrainy. Nie chcemy eskalować tego w wojnę z udziałem Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Linda Thomas Greenfield w niedzielę w telewizji CNN.

Greenfield zaznaczała, że USA będą trzymać się linii wysyłania Ukrainie uzbrojenia, unikając potencjalnej eskalacji.

Amerykańska dyplomatka podkreślała, że USA będą wspierać swoich sojuszników w NATO i w razie agresji wobec któregokolwiek z nich będą go wspierać i bronić zgodnie z artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Ze słów Greenfield wynika, że USA dają innym państwom „zielone światło” dla samodzielnego wysłania wojsk na Ukrainę, podobnie jak czyniły to w przypadku niedoszłego przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29.

„Mogę powiedzieć, że amerykańscy żołnierze nie będą na ukraińskiej ziemi w tej chwili. Prezydent jasno to stwierdził. A inne kraje NATO mogą zdecydować, że chcą rozmieścić wojska na Ukrainie. To będzie decyzja, którą będą musieli podjąć” – powiedziała ambasador USA przy ONZ.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na najbliższym szczycie NATO Polska przedstawi propozycję wysłania na Ukrainę „misji pokojowej” NATO.

Sprawa dotyczy propozycji przedstawionej w Kijowie przez Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej pojawienia się na Ukrainie „misji pokojowej” angażującej państwa NATO. Dodajmy, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg szybko odniósł się do tego i wyraźnie odciął się od propozycji lidera PiS. Zdystansował się od niej również Waszyngton. Z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że gdybyśmy wysłali na Ukrainę żołnierzy państw NATO, „to byłoby to natychmiastowym początkiem trzeciej wojny światowej”.

Kresy.pl / dailymail.co.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz