Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wprowadzeniu sankcji wobec Rosji w związku z domniemaną odpowiedzialnością tego kraju za próbę otrucia Siergieja i Julii Skripalów w marcu br. w brytyjskim Salisbury.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Stanu USA wydanego w środę, Stany Zjednoczone wprost oskarżyły rosyjskie władze o użycie broni niekonwencjonalnej wobec Skripalów.

W związku z użyciem środka paraliżująco-drgawkowego „Nowiczok” w zamachu na życie obywatela Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala i jego córki Julii Skripal Stany Zjednoczone 6. sierpnia 2018 roku uznały (…), że rząd Federacji Rosyjskiej użył broni chemicznej i biologicznej przeciwko własnym obywatelom. – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Spodziewany termin wejścia w życie sankcji to 22. sierpnia br.

Jak podaje agencja AIP, sankcje będą dotyczyć eksportu do Rosji urządzeń elektronicznych oraz technologii, które mają zastosowanie militarne i szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ponadto Rosja w ciągu 90 dni ma zapewnić, że nie użyje w przyszłości broni chemicznej oraz przyjąć inspekcję ONZ, która ma sprawdzić rosyjskie fabryki broni chemicznej i biologicznej. W przeciwnym wypadku USA nałożą na Rosję kolejne „drakoński sankcje”.

Amerykańskie oświadczenie spowodowało znaczące spadki notowań rosyjskich spółek państwowych a rubel spadł do najniższego poziomu od 2 lat.

Rosyjskie MSZ potępiło amerykańską decyzję a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał ją „niezgodną z prawem międzynarodowym”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zapowiedziała, że Rosja odpowie na amerykańskie sankcje retorsjami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA rozszerzyły zakres sankcji nałożonych na Rosję

Kresy.pl / AIP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Szlag mnie trafia jak czytam takie teksty.Gdzie ci dziennikarze kończyli studia ? USA nałożyła sankcje na Rosję za otrucie Skripałów. Przecież oni żyją ,czyli poprawnie powinno być tak: za próbę otrucia ,lub zatrucie Skripałów. A wracając do Rosji ,obawiam się ,że wkrótce sankcje dla niej wprowadzi UE ,za falę upałów jaką mamy w Europie.