Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zmienił swoje logo – poinformował w środę szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz. Jest nim stylizowany kwiat maku, który od 2014 roku jest na Ukrainie oficjalnym symbolem pamięci o ofiarach II wojny światowej. Nawiązując do czerwono-czarnej kolorystyki nowego logo, która jest również kolorystyką banderowskiej flagi, Wjatrowycz ironizował, że „Pan Bóg na pewno był banderowcem, dlatego stworzył mak czerwono-czarnym”.

Jak napisał Wjatrowycz na Facebooku, nowe logo składa się z trzech przecinających się czerwonych płaszczyzn, symbolizujących płatki maku. W miejscu, gdzie trzy płaszczyzny nakładają się na siebie, znajduje się czarny czworokąt. Płaszczyzny mają symbolizować różne poziomy pamięci – indywidualną, rodzinną i regionalną, a wszystkie razem tworzą pamięć narodową.

Autorem nowego logotypu i jego koncepcji jest Ihor Sklarewski.

Pod postem szefa UIPN wywiązała się dyskusja na temat kolorystyki logo. „Polacy i tak będą się czepiać, że [logo] jest czerwono-czarne” – napisał jeden z internautów. „Pan Bóg na pewno był banderowcem, dlatego stworzył mak czerwono-czarnym” – ironizował Wjatrowycz w odpowiedzi.

Czerwono-czarny mak jako symbol upamiętniający poległych wojskowych przyjął się po I wojnie światowej w niektórych krajach anglosaskich i do 2014 roku w ogóle nie był używany na Ukrainie. Dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie zajmujący się badaniem ukraińskiego nacjonalizmu, nie ma wątpliwości, że pomajdanowe władze UIPN wykorzystują ten obcy dla ukraińskiej kultury symbol z powodu jego kolorystyki tożsamej z barwami banderowskiej flagi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gutek :

    „Jest nim stylizowany kwiat maku, który od 2014 roku jest na Ukrainie oficjalnym symbolem pamięci o ofiarach II wojny światowej. Nawiązując do czerwono-czarnej kolorystyki nowego logo, która jest również kolorystyką banderowskiej flagi, Wjatrowycz ironizował, że „Pan Bóg na pewno był banderowcem, dlatego stworzył mak czerwono-czarnym”.
    Otóż nie psychopatyczna banderowska gadzino, waszym symbolem jest czerwona krew w waszej czarnej doopie od ciągłego dawania Niemcom, Austriakom, Amerykanom i nie-wasz-banderowiec-Bóg wie komu jeszcze.