Stany Zjednoczone poprosiły Radę Bezpieczeństwa ONZ o nakazanie natychmiastowego wstrzymania dostaw produktów rafinacji ropy naftowej do Korei Północnej w związku z odkryciem, że północnokoreańskie władze naruszyły restrykcje importowe nałożone przez ONZ. – dowiedziała się w czwartek agencja AFP.

AFP dotarła do poufnego dokumentu wysłanego przez USA do ONZ, w którym oszacowano, że od początku tego roku do 30. maja Korea Północna sprowadziła niemal 760 tys. baryłek produktów ropopochodnych – dużo więcej niż wyznaczony jej roczny limit w wysokości pół miliona baryłek.

Nielegalne dostawy zrealizowano poprzez transfery między statkami na pełnym morzu przy użyciu północnokoreańskich tankowców. Co najmniej 89 razy zawinęły one do portu „prawdopodobnie dostarczając dostawy”, jak napisano w amerykańskim dokumencie.

W liście przekazanym ONZ USA zażądały stwierdzenia, że Korea Północna naruszyła ograniczenia nałożone na nią przez ONZ i „nakazania natychmiastowego wstrzymania dostaw produktów rafinacji ropy naftowej do Korei Północnej”.

Amerykańskim wnioskiem zajmie się komisja ONZ ds. sankcji. Jak pisze AFP, można się spodziewać, że Chiny i Rosja zablokują ten wniosek.

Zaledwie kilka dni wcześniej sekretarz Stanu USA Mike Pompeo odbył kolejną podróż do Korei Północnej, by wymóc na Kim Dzong Unie konkretne działania zmierzające do porzucenia programu nuklearnego. Według szefa amerykańskiej dyplomacji rozmowy te przyniosły postęp, lecz Korea Północna oskarżyła Waszyngton o wysuwanie „gangsterskich” żądań. Pompeo przypomniał bowiem, że sankcje gospodarcze nałożone na KRL-D pozostaną w mocy do czasu pełnej denuklearyzacji.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: rosyjskie tankowce zaopatrywały Koreę Północną w ropę naftową mimo sankcji ONZ

Kresy.pl / AFP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz