Jeszcze żaden sondaż nie wykazał tak wysokiego poparcia Amerykanów dla możliwości przeprowadzania zbiegów aborcji jak badanie przeprowadzone niedawno na zamówienie ABC News i „Washington Post”.

Jak pisze „Rzeczpospolita” sondaże na temat poparcia obywateli USA dla „prawa do aborcji” przeprowadzane są od 1995 r. Poparcie dla szerokiego dostępu do aborcji jeszcze nigdy nie było tak wysokie. Jak przytacza w czwartek portal rp.pl 27% respondentów stwierdziło, że aborcja powinna być legalna „we wszystkich przypadkach”. To o 11 punktów procentowych więcej od poziomu poparcia dla takiego sformułowania w 2007, kiedy to było ono najniższe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

33% badanych Amerykanów uznało z kolei, że aborcja powinna być dopuszczalna „w większości przypadków”. Zmalał natomiast odsetek respondentów uważających, że „aborcja powinna być zabroniona we wszystkich lub niemal we wszystkich przypadkach” – uważa tak 36% pytanych, to jest o 9 punktów procentowych mniej niż w 2010 r.

Na pytanie o obowiązujące obecnie w poszczególnych stanach przepisy dotyczące warunków w jakich może zostać przeprowadzony zabieg aborcji 41% respondentów chciało ich utrzymania, 32% opowiadało się za zwiększeniem możliwości przeprowadzania aborcji, natomiast 24% chciało zawężenia zakresu przypadków w których zabieg taki byłby legalny.

Liberalne podejście do tej kwestii poparło 77% spośród osób głosujących na Partię Demokratyczną, 41% wśród tych, którzy głosują na Partię Republikańską oraz 64% wyborców niezależnych.

Sondaż dla ABC News/Washington Post został przeprowadzony na grupie 1008 pełnoletnich obywateli USA. Margines błędu procentowego wynosi 3,5 punktu procentowego.

Portal „Rzeczpospolitej” przypomina, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy 11 stanów USA ograniczyło możliwość przeprowadzania legalnej aborcji. Na początku maja ograniczenia takie zostały przejęte w Georgii co wywołało atak ze strony wielkich koncernów medialnych, grożących władzom stanowym, że przestaną realizować swojego projekty w Georgii. Z kolei rządzony przez Demokratów stan Illinois wprowadził w czerwcu prawo potwierdzajace liberalny dostęp do aborcji.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz